Przekazanie nieruchomości – jakie formalności należy dopełnić?

by redakcja serwisu
przekazanie nieruchomosci

Kupując lub sprzedając nieruchomość warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi nieporozumieniami. Aby zrobić to skutecznie, należy dobrze zorientować się, na czym polega cały proces przekazania nieruchomości. O czym należy pamiętać, aby wykluczyć wszelkie niespodziewane sytuacje? Podpowiadamy.

Przekazanie nieruchomości – od czego zacząć?

Cały proces zaczyna się oczywiście od podpisania aktu notarialnego oraz uregulowania płatności. Wtedy rozpoczyna się przekazanie nieruchomości. Lokal powinien zostać oddany w stanie, na jaki wcześniej umówiły się obie strony. Dokonuje się to za pomocą Umowy Przedwstępnej lub spisują odpowiednie ustalenia. Stan lokalu rozumiany jest tutaj jako wykończenie wnętrza, a także pozostawione w nim wyposażenie.

Następnie należy sporządzić protoków przekazania nieruchomości. Zawiera on informacje techniczne dotyczące nieruchomości. Często proces jego tworzenia jest lekceważony, co jest dużym błędem. Na podstawie protokołu w przyszłości można dochodzić swoich praw w sytuacji przywłaszczenia lub kradzieży danego elementu wyposażenia. Przyda się on także w sytuacji potencjalnej dewastacji mieszkania.

Co powinien zawierać prawidłowo sporządzony protokół?

Przede wszystkim dokument powinien zawierać wymogi formalne: dzień i miejsce sporządzenia i dokładny adres nieruchomości. Musi on także zawierać numer księgi wieczystej i datę podpisania aktu notarialnego. Kolejnym etapem jest spisanie stanu liczników. Jest to zabieg, który ma za zadanie zabezpieczyć nabywców przed płaceniem rachunków za wcześniejszych użytkowników lokalu.

Ostatnim etapem przekazywania nieruchomości jest przekazanie kluczy. Komplet uwzględniać powinien klucze do wszystkich pomieszczeń – samego mieszkania, ale także do klatki, piwnic, czy skrzynki na listy. Warto także, by sprzedający mieszkanie przekazał dokumentację techniczną dotyczącą znajdujących się w nieruchomości urządzeń. W prawidłowym sporządzeniu protokołu pomoże kancelaria notarialna w Rybniku.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz