Sterylizacja kota – dlaczego warto ją wykonać?

by redakcja serwisu
sterylizacja

Metody dbania o zwierzęta domowe na przestrzeni lat zmieniały się nie do poznania. Jeszcze parędziesiąt lat temu psy służyły głównie do obrony danego terenu, a koty wychodzące zajmowały się łapaniem drobnych szkodników. W dzisiejszych czasach takie działania są postrzegane jako zaniedbywanie zwierząt. W wielu przypadkach zwierzęta takie niekontrolowanie się rozmnażały, co również bywało problematyczne. Mimo ogólnej poprawy jakości życia zwierząt domowych, wielu ludzi nadal zastanawia się nad tym, czy warto je kastrować i sterylizować. Zanim dowiemy się, dlaczego warto to robić w przypadku kotów i psów, warto rozróżnić pojęcia kastracji i sterylizacji.

Kastracja i sterylizacja – Główne różnice

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że sterylizacja kota w Ożarowie Mazowieckim i kastracja to dwa różne zabiegi. Sterylizacja kota polega na podwiązaniu jajników u samic. Faktycznie zapobiega to zajściu w ciąże. Kastracja natomiast jest zabiegiem, który usuwa narządy płciowe u samców i samic. Jest to główna różnica między tymi zabiegami. Kastracja pozwala również na uniknięcie różnego typu powikłań. Jeżeli chodzi o to kiedy najlepiej jest wykonywać ten zabieg, często mówi się o tym, że młode zwierzęta lepiej to znoszą. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać ten zabieg też u dorosłych pupili. Jakie są zalety sterylizacji?

Zalety sterylizacji kotów

Sterylizacja pozwala na uniknięcie sytuacji takiej, że w domu właściciela nagle pojawi się gromadka małych kotków. Zabieg sterylizacji pozwala też na ograniczenie wzrostu populacji zwierzęcia. Przekłada się to z kolei na zmniejszenie wysokiej umieralności bezdomnych kotów czy też psów. Zabieg ten pozwala też na zniwelowanie problemu przepełnionych schronisk, które często nie mają środków na utrzymywanie takiej ilości zwierząt. Koty poddane sterylizacji wykazują też mniejsze ryzyko zachorowania na groźne choroby. Dodatkowo łagodzi to niepożądane zachowania u kota, które powstawałyby w czasie okresu rui. Z tych właśnie powodów warto wiedzieć gdzie znajduje się dobra lecznica weterynaryjna w Ożarowie Mazowieckim.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz