Kotły retortowe na ekogroszek – dlaczego warto w nie inwestować?

by redakcja serwisu
kociol na ekogroszek

Kotły retortowe na ekogroszek to bardzo dobre ekologiczne rozwiązanie. Co jednak składa się na działanie takiej właśnie konstrukcji?

Czym właściwie są kotły retortowe na ekogroszek?

Na obecnym rynku jesteśmy w stanie znaleźć naprawdę wiele różnych technologii, które sprawiają, że ogrzewanie mieszkań czy domów staje się o wiele bardziej ekologiczne. Wcale nie musimy być skazani na węgiel – istnieje wiele ciekawych i równie wydajnych alternatyw. Do tej grupy z pewnością można dopisać kotły retortowe na ekogroszek. Czym one jednak tak właściwie są? Ogólnie rzecz ujmując, kotły retortowe to specjalny typ paleniska, których głównymi cechami charakterystycznymi jest wysoka wydajność i stosunkowo niewielka emisja niepożądanych zanieczyszczeń. Dodatkowo kotły tego typu posiadają automatyczne podajniki, dzięki czemu ich praca jest półautomatyczna – możemy dosypać więcej paliwa, w tym przypadku ekogroszku, a następnie piec będzie do pewnego momentu samodzielnie uzupełniał to paliwo.

Na jakiej zasadzie działają kotły retortowe na ekogroszek?

Wiemy już, jak działają kotły retortowe na ekogroszek, które są częścią takiej grupy, jak kotły CO miałowe. Warto jednak teraz sprawdzić, jak dokładnie tego typu konstrukcje działają. Ważną rolę gra tutaj podajnik. Dzięki jego budowie ekogroszek jest w stanie spaść na dół z pomocą grawitacji oraz przekładni ślimakowej, która doprowadza go wprost do paleniska. Efektywność tej metody sprawia, że znaczna większość ekogroszku jest realnie spalana, zaś popiołu, który opada do specjalnego popielnika, nie ma koniec końców za wiele. Gdy pożądana temperatura jest osiągana, kocioł przełącza się w stan spoczynku, nadal jednak podtrzymując proces spalania, by temperatura mogła zostać utrzymana.

Chcesz zainstalować kocioł retortowy na ekogroszek w swoim domu czy mieszkaniu? Powierz to specjalistom

Instalacja kotłów czy pieców to bardzo odpowiedzialna czynność. Dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa swojego lokum, warto jest w tym przypadku na umiejętności speców.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz