Wędrówka górska zimą – co musisz wiedzieć?

by redakcja serwisu
gorskie wycieczki

Górska wycieczka w zimie to znacznie bardziej poważna sprawa niżeli latem. Nawet najmniejsze góry mogą się wówczas stać wyzwaniem. Latem z reguły wystarczą nam wygodne buty. Zimą musimy zwrócić uwagę na odpowiednią odzież, wyposażenie oraz doskonałe przygotowanie. Warto także mierzyć swoje możliwości na zamiary i wybrać szczyty, których jesteśmy pewni. Nie warto wybierać się w nieznane. Co musisz wiedzieć o zimowej wędrówce po górach?

Podstawa wycieczki – dobry ubiór.

Zima w górach wiąże się zazwyczaj z dużą ilością śniegu, porywistym wiatrem, oblodzonymi szlakami i niezwykle niską temperaturą. Widoczność jest bardzo często ograniczona, a zmrok zapada zawsze za szybko. Oprócz tego, istnieje ryzyko wystąpienia lawiny. Brak odpowiedniego przygotowania może być zatem opłakany w skutkach. Jak ubrać się na zimową górską wędrówkę?

 • Warstwa pierwsza – bielizna termoaktywna. Jej zadaniem jest odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Doskonale sprawdzą się tu produkty z wełny merino lub z tkanin syntetycznych. W skład bielizny wchodzą zarówno skarpetki, majtki, biustonosze czy bokserki, jak i T-shirty czy koszulki longsleeve.
 • Warstwa druga – ubranie termiczne. Biorąc pod uwagę fakt, że zadaniem odzieży termicznej jest zatrzymanie ciepła przy ciele, doskonałym wyborem w tym przypadku będą dobrze dopasowane i oddychające ubrania. Pamiętajmy, aby unikać tutaj bawełny, a najlepszym wyborem będzie wełniany sweter, bluza ze stretchu czy polar.
 • Warstwa trzecia – okrycie wierzchnie. Rolą tej warstwy jest zabezpieczenie przed wiatrem oraz opadami. Najlepszym wyborem będzie odzież membranowa oraz kurtki wyposażone w odpowiedni laminat. Zakładając warstwę zewnętrzną musimy pamiętać także o czapce, rękawiczkach oraz ochronie szyi – chuście, kominie czy kominiarce.

Pamiętajmy także o dobrze dobranym obuwiu. Bardzo często sprawdzą się tutaj buty, które nosiliśmy latem. Musimy je jednak wyposażyć dodatkowo w raczki czy stuptuty. Więcej o doborze butów górskich znajdziemy na airbus.com.pl.

Odpowiedni sprzęt – gwarancja bezpieczeństwa

Górska wędrówka zimą to nie tylko odpowiedni ubiór, ale także dobór odpowiedniego sprzętu i wyposażenia. Co należy zabrać ze sobą w góry?

 • Plecak.
 • Jedzenie oraz zapas wody. Dobrze, aby znalazło się tu coś słodkiego, co będzie jadalne przy niskich temperaturach.
 • Termos z gorącym napojem, który rozgrzeje nasz organizm.
 • Latarka czołowa, która może przydać się w każdej sytuacji.
 • Mapa – w razie braku zasięgu w telefonie.
 • Telefon.
 • Apteczka na wyprawy w góry.
 • W przypadku słonecznej pogody – krem z filtrem.
 • Wielofunkcyjny scyzoryk.
 • Sprzęt: raczki lub raki, kijki trekkingowe czy rakiety – wszystko w zależności od szlaku.

Wyżej wymienione wyposażenie to niezbędnik. Pamiętajmy, że to nie wszystko. Jeżeli po zapakowaniu plecaka zostanie nam nieco miejsca warto także wziąć ze sobą zapasowe ubrania w razie gdyby te przemokły – szczególnie skarpety i rękawiczki, ogrzewacze do ciała czy kuchenkę gazową w przypadku dłuższej wycieczki.

Wycieczki górskie to bardzo niebezpieczne oraz wymagające wędrówki. Bez odpowiedniego sprzętu i wyposażenia zagrażamy zarówno sobie, jak i innym uczestnikom.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz