Rehabilitacja nad morzem

by redakcja

Morze stanowi jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunek, niezależnie od wieku czy pory roku. Poza swoim niewątpliwym pięknem, zachwyca dodatkowo ogromem korzyści, które wpływ mają na ludzie zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Świetnym rozwiązaniem dla osób chcących zadbać o siebie, a przy tym spędzić miło czas w przyjemnym miejscu, będą turnusy rehabilitacyjne nad morzem. Taki wyjazd to wspaniała okazja, aby wyciszyć umysł, zrelaksować się, a przy tym skorzystać z opieki wykwalifikowanej kadry specjalistów.

Prozdrowotne korzyści nadmorskiego klimatu

Korzyści związanych z przebywaniem w pobliżu morza jest naprawdę wiele, ale do najważniejszych należy stan powietrza, jakim charakteryzują się te rejony. Powietrze nadmorskie jest niezwykle czyste, a przez to sprzyja osobom mającym problemy z układem oddechowym. Przede wszystkim, wśród wielu istotnych dla ludzkiego organizmu pierwiastków, morskie powietrze posiada bardzo wysokie stężenie jodu. Jod, to pierwiastek niezbędny przy produkcji hormonów tarczycy, które biorą udział między innymi w regulacji przemiany materii, rozwoju mózgu, czy w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Szczególnie potrzebują go osoby z niedoczynnością tarczycy, jak i kobiety w ciąży. Im bliżej południa Polski, tym stężenie jodu w powietrzu jest niższe, dlatego szczególnie dla osób zamieszkujących z dala od północy, turnusy rehabilitacyjne nad morzem będą doskonałym wyborem.

Udowodniono też, że przebywanie w otoczeniu klimatu nadmorskiego, ma korzystny wpływ na układ odpornościowy. Aby organizm zaadaptował się do warunków panujących nad morzem, konieczne jest spędzenie nad nim minimum 10 dni, dlatego wybierając się w te rejony, warto pozwolić sobie na dłuższy wypoczynek. Wiele starszych osób skarży się na przewlekłe bóle i reumatyzm, który uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. W tym przypadku również stwierdzono korzystny wpływ klimatu nadmorskiego na te dolegliwości, dlatego też wielu seniorów chwali sobie turnusy rehabilitacyjne nad morzem i rok rocznie, chętnie na nie wraca.

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze nadmorskiego ośrodka rehabilitacji?

Duże zainteresowanie turnusami rehabilitacyjnymi nad morzem przekłada się na mnogość dostępnych ośrodków. Chcąc mieć pewność, co do jakości wybranego miejsca, należy zwrócić uwagę na szczegóły danej oferty i przeanalizować je pod kątem własnych wymagań. Dobry ośrodek powinien cechować się zapewnioną pełną opieką medyczną, zarówno lekarską, jak i pielęgniarską. W przypadku osób niepełnosprawnych, szczególnie istotne powinny być warunki dostosowania budynku, jak i samej rehabilitacji, do potrzeb pacjentów. Najlepsza rehabilitacja, to taka, która poza poprawą stanu fizycznego, przyniesie także korzyści na drodze psychoterapii.

Wybierając turnus rehabilitacyjny nad morzem, warto zainteresować się też oferowanymi przez ośrodek zabiegami oraz samą ich liczbą, przewidzianą na czas pobytu. Ponadto najlepsze ośrodki rehabilitacyjne, poza samymi zabiegami, w swojej ofercie posiadają też różnego rodzaju programy kulturalno-krajoznawcze, dzięki czemu pobyt będzie jeszcze przyjemniejszy i ciekawszy. W przypadku rodzin, doskonałym rozwiązaniem będzie wybranie obiektu, który umożliwia przyjazd z dzieckiem. Niektóre z ośrodków oferują korzystne warunki, zależne od wieku najmłodszych, które pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy. Idealna oferta rehabilitacyjna, to taka, która w swojej cenie, poza samym zakwaterowaniem i wyżywieniem, posiada już opłacone zabiegi podstawowe, z możliwością rozszerzenia, a także dodatkowe atrakcje, takie jak np. wieczorki taneczne czy możliwość skorzystania z basenu.

Który turnus rehabilitacji nad morzem wybrać?

Jako, że chętnych na rehabilitacje w rejonie nadmorskim stale przybywa, wiele ośrodków oferuje terminy, dostępne już od początku kwietnia, a kończące się późną zimą. Wynika to też z tego, że niezależnie od pory roku, klimat morski jest niezwykle korzystny dla ludzkiego organizmu. Zarówno wiosną, jesienią, jak i zimą, morze zachwyca swoim pięknem, dlatego warto zdecydować się na odwiedzenie ośrodka rehabilitacyjnego w okresie innym, niż wakacyjny. Jeśli poza samą rehabilitacją, zależy komuś na korzystaniu z największych upałów, umożliwiających odwiedzanie plaż i kąpanie się w morzu, sezon letni będzie najlepszą propozycją. W tym przypadku jednak, istotne jest, aby zarezerwować turnus w wyprzedzeniem, ponieważ później może zabraknąć miejsc.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz