Usługi pogrzebowe – ile kosztują i jak za nie zapłacić?

by redakcja serwisu
uslugi pogrzebowe

Zorganizowanie pochówku to niekiedy spory koszt, zwłaszcza wtedy, gdy ma być uzupełniony szeroką gamą dodatkowych usług. Ile kosztują usługi pogrzebowe? W jaki sposób za nie zapłacić?

Cena pogrzebu – ile kosztuje?

Trudno jednoznacznie wskazać, jaka jest cena pogrzebu, ponieważ wpływa na nią wiele czynników. Niektóre pogrzeby organizowane są jako bardzo wystawne, inne natomiast skromne, a tym samym tańsze.

W rzeczywistości trzeba liczyć się z kosztem paru tysięcy złotych, niemniej jednak mogą one w określonych przypadkach wzrosnąć nawet do ponad 10 tysięcy złotych, gdy pochówkowi będą towarzyszyły dodatkowe usługi. Kwota jest zatem dość spora, dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu, co dokładnie wpływa na koszt pochówku.

Od czego zależą koszty pogrzebu?

Na koszty ostatniego pożegnania składa się szeroka gama różnych czynników. Wśród nich znajduje się nie tylko koszt trumny dla zmarłego, lecz także pełna gama innych, mniejszych i większych wydatków.

Główne czynniki warunkujące koszty pogrzebu to:

  • Trumna – najtańsze można kupić w cenie od 1,5 tysiąca złotych,
  • Kremacja i urna – coraz częściej wybierana usługa, często tańsza od tradycyjnego pochówku w trumnie,
  • Transport zmarłego – gdy osoba zmarła w innym mieście, za granicą, wtedy trzeba liczyć się z dodatkowym kosztem zabezpieczenia i przewozu ciała,
  • Przechowywanie ciała – im dłuższy czas dzielący śmierć od pochówku, tym koszt będzie wyższy,
  • Usługi księdza lub mistrza ceremonii – to wydatek kilkuset złotych,
  • Usługi na cmentarzu – kopanie grobu i inne,
  • Muzyka – wynajęcie orkiestry, trębacza,
  • Florystyka pogrzebowa – kwiaty jak wieńce, wiązanki,
  • Stypa – poczęstunek dla żałobników, często organizowany w restauracji,
  • Transport dla żałobników – usługa dla osób, które nie mogą same dojechać na uroczystość.

Oczywiście, nie są to wszystkie koszty, z jakimi związany jest pochówek, jednak można zauważyć, że zmiennych jest tak naprawdę bardzo dużo.

Zasiłek pogrzebowy ZUS – ile wynosi?

Koszty pogrzebu mogą być pokryte za pomocą zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez ZUS. Jego wysokość to 4 tysiące złotych. W uzyskaniu zasiłku może pomóc także zakład pogrzebowy Zabrze to jedno z miast, gdzie można skorzystać z tego typu usługi za upoważnieniem.

Niestety, w praktyce okazuje się, że zasiłek pogrzebowy często ledwo pokrywa całość kosztów związanych z organizacją skromniejszego pogrzebu, bez stypy oraz wydatków na księdza oraz na cmentarzu.

Gdy za usługi trzeba będzie dopłacić, można zrobić to gotówką albo kartą, ponieważ coraz więcej zakładów dysponuje terminalami płatniczymi.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz