Jak uzyskać receptę przez internet? Procedura + ceny

by redakcja serwisu
recepta

Aby otrzymać receptę na leki, nie trzeba osobiście udawać się do lekarza. Teraz są one wydawane również za pośrednictwem internetu. Jak wygląda procedura uzyskania recepty online? Jaka jest cena jej wypisania?

Recepta na leki – nie tylko stacjonarnie

Najczęściej receptę na leki otrzymuje się stacjonarnie, podczas wizyty u lekarza. Jednak obecnie nie jest to jedyna opcja, z jakiej mogą skorzystać pacjenci. Wraz z pojawieniem się epidemii COVID coraz więcej placówek medycznych zaczęło wydawać recepty na leki również na odległość.

Obecnie receptę można otrzymać u lekarza POZ podczas teleporady. Ponadto można także otrzymać ją przez internet – taką opcję oferują głównie prywatne placówki medyczne, które oferują swoim pacjentom możliwość uzyskania recepty na różne leki bez konieczności osobistego kontaktowania się z lekarzem.

Jak uzyskać receptę przez internet?

Proces uzyskania recepty przez internet jest łatwy i szybki. Jak wygląda tego typu procedura? Wyjaśniamy ją krok po kroku:

1. Rejestracja do lekarza online

Aby uzyskać receptę przez internet w prywatnej placówce medycznej, należy w pierwszej kolejności zgłosić się do niej. Można zrobić to całkowicie online, rejestrując się na stronie wybranej przychodni internetowej.

W zależności od wybranej placówki rejestracja możne wymagać dodatkowego wypisania formularza z ankietą zdrowotną pacjenta. Często tylko na podstawie ankiety można otrzymać receptę na lek. W innych placówkach natomiast konieczna jest konsultacja medyczna prowadzona online w formie krótkiej rozmowy z lekarzem za pośrednictwem komunikatora.

2. Opłacenie usługi

Za wypisanie recepty przez internet w prywatnej placówce należy zapłacić. Usługa ta kosztuje najczęściej od 60 złotych do 100 złotych, gdy dodatkowo towarzyszy jej e-konsultacja medyczna.

Usługę można opłacić za pomocą szybkiego przelewu internetowego – wtedy pieniądze od razu przekazywane są do placówki, więc recepta może być wypisana nawet w ciągu kilkunastu minut.

3. Odebranie recepty

Odebranie recepty wypisanej przez lekarza jest bardzo proste, ponieważ jest ona przekazywana w formie kodu jako e-recepta. Wtedy pacjent otrzymuje kod na SMS i dodatkowo na e-mail.

Otrzymany kod przeznaczony jest do wykupienia leku w aptece. Należy przekazać go farmaceucie razem ze swoim numerem PESEL. Receptę w takiej formie można zrealizować w każdej aptece.

Wobec tego receptę przez internet można otrzymać szybko, wygodnie i łatwo. Gdy dostanie się do lekarza nie jest aktualnie możliwe, jest to często najlepszy sposób, by kupić potrzebne leki.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz