Zmiany na polskim rynku mieszkaniowym są dynamiczne, na co z pewnością wpływa ogólna poprawa kondycji gospodarki, a także rosnąca powszechność i dostępność kredytów hipotecznych. Zauważa się, że coraz więcej jest podmiotów chętnych do inwestycji, a lokali mieszkalnych przybywa. Wśród wszystkich jednym z lepszych jest rynek nieruchomości w Gdańsku.
Najwyższa rentowność w Europie
Pod względem rentowności z wynajmu nieruchomości trójmiejskie oferty znajdują się w ścisłej czołówce na tle pozostałych krajów europejskich. To region, gdzie mieszkania do wynajęcia w Gdańsku przynoszą najwyższe dochody. Popyt jest bezpośrednio powiązany z branżą turystyczną. Bliskość morza, czyste powietrze, świetnie rozwinięta komunikacja, doskonała infrastruktura miejska czy mnóstwo terenów rekreacyjnych sprawiają, że swoje inwestycje realizuje tu coraz więcej deweloperów.
Systematyczny wzrost budownictwa
W nadmorskich okolicach nieruchomości niemal zawsze nabywane są w celach inwestycyjnych. Trójmiejskie regiony nie są wyjątkiem – mieszkania do wynajęcia w Gdańsku stanowią ogromną część całej oferty biur nieruchomości oraz reklam w sieci. Obiekty mieszkalne w większości są wykorzystywane w celach najmu krótkoterminowego pod kątem turystycznym.
O popularności obiektów inwestycyjnych świadczy fakt, że niemal wszystkie sprzedają się jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Deweloperzy od kilkunastu lat nie nadążają ze stawianiem kolejnych obiektów. Zyskuje na tym rynek wtórny – nieruchomości kupowane są w atrakcyjnych cenach, a po przejściu gruntownego remontu wynajmowane długo- lub krótkoterminowo.
Duży potencjał na gdańskim rynku nieruchomości
Coraz więcej jest osób, które decydują się na inwestycję w nieruchomości. W ostatnich latach popyt na mieszkania sprawił, że ceny transakcyjne wzrosły o kilkadziesiąt procent. Nie przeszkadza to jednak inwestorom kupować kolejnych nieruchomości, ponieważ jest to rynek z ogromną perspektywą na rozwój. Mieszkania do wynajęcia w Gdańsku charakteryzują się najwyższą aktualnie stopą zwrotu z inwestycji w całej Polsce.
W zależności od lokalizacji stawka za wynajem mieszkania w Gdańsku będzie się różnić. W przypadku apartamentu o podwyższonym standardzie kwota może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Do tego po stronie najemcy leżą koszty użytkowania lokalu, czyli czynsz, prąd i opłaty za media. Szacuje się, że inwestycja z zakupu nieruchomości zwraca się już po 15 latach. O wiele szybciej to następuje, jeśli mieszkanie wynajmowane jest krótkoterminowo.
Zakup mieszkania nie zawsze za gotówkę
Rynek mieszkaniowy w Gdańsku prężnie się rozwija. Nie oznacza to jednak, że inwestorzy nabywają nieruchomości za gotówkę. Ponad 50 procent transakcji nadal finansowanych jest kredytem hipotecznym. Coraz częściej przyszli właściciele kupują po kilka mieszkań, ponieważ taka forma