Co wpływa na zachowanie szczeniaka?

by redakcja serwisu

Uczenie się jest procesem, który z czasem zmienia zachowanie czworonoga. Nie bez powodu właściciele szukają porad odnośnie do wychowania szczeniaka – chcą przecież, aby ich pupil wyrósł na mądrego i samodzielnego psa. Z tego względu decydują się między innymi na zakup konkretnej rasy. Co jeszcze definiuje zachowanie szczeniaka?

Szkolenie – w domu lub ze specjalistą

Właściciele swoich czworonogów są w stanie zrobić wiele, by relacje z psim przyjacielem były jak najlepsze. Z tego powodu szukają wskazówek jak szkolić szczeniaka, aby efekty pracy były trwałe.

Elementy szkolenia powinny być dopasowane tak, by poprawić komunikację z psem. Siad, przychodzenie na komendę czy zostań – to polecenia, które pozwolą psu szybciej zorientować się w danej sytuacji. Dzięki krótkim i wyraźnym komendom pies nauczy się, by nie skakać na odwiedzających gości lub zostać na swoim miejscu, gdy właściciele wychodzą do sklepu. Szkolenie szczeniaka warto rozpocząć już w 3-4 miesiącu jego życia.

Co wpływa na zachowanie szczeniaka?

Geny

Podczas gdy jedni zastanawiają się, jak szkolić szczeniaka, inni poszukują psa, którego geny zdefiniują jego łagodny charakter. Od wielu lat toczy się dyskusja dotycząca wpływu genów na zachowanie. Okazuje się, że są one bardzo istotnym czynnikiem, który wpływa na psi temperament.

Trzeba pamiętać, że nie można zmienić genów czworonoga. Psy rasy amstaff pozostaną uparte i dumne, retrievery lubią nosić coś w pysku, a psy rasy border collie od dziesięcioleci są przystosowane do zaganiania stada. Tych czynników nie da się zmienić lub wykształcić u czworonogów, które posiadają odmienne cechy charakteru.

Więź z właścicielem

Znalezienie wspólnego języka z czworonożnym przyjacielem zajmuje sporo czasu. Na początku trzeba wypracować sobie u psa zaufanie, by można zacząć budować solidne więzi. To w przyszłości zaowocuje i z pewnością wpłynie na zachowanie szczeniaka. Jakie będą efekty? To zależy głównie od właściciela.

Jeśli wie on jak szkolić szczeniaka i obdarza swoje zwierzę szacunkiem, stawiając jednocześnie na zaufanie i jasną komunikację, można spodziewać się przyjaznych relacji z czworonogiem. Zastraszanie psa i agresywne wychowanie z pewnością odbiją się na psim zdrowiu psychicznym, rodząc w przyszłości wiele problemów.

Otoczenie

Codzienne sytuacje, w których znajduje się pies, bywają dla niego źródłem stresu i frustracji. Jeśli pupil jest lękliwy, boi się innych psów, lepiej nie przychodzić z nim w miejsca, gdzie takowe przebywają. O wiele lepiej będzie znaleźć spokojnego kompana do wspólnych spacerów, podczas których psiak będzie czuł się komfortowo w obecności starszego towarzysza. Zaletą takich spotkań jest przejmowanie dobrych zachowań i czas spędzony z nowym przyjacielem w bezstresowej atmosferze.

Bardzo wiele jest czynników, które wpływają na psie zachowanie. Wiedząc, jak szkolić szczeniaka, można uniknąć mnóstwa niepożądanych sytuacji. Należy jednak już przy wyborze szczeniaka mieć na uwadze, że szkolenie to tylko jeden z wielu składników wpływających na zachowanie psa.

Partnerem materiału jest portal o psach Nosem.pl.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz