Nawozy do trawy – jakie są ich rodzaje?

by redakcja serwisu
nawoz do trawy

Aby nasz trawnik prezentował się zjawiskowo potrzebuje stałego dostarczania substancji odżywczych. Jeżeli nie będzie on w odpowiedni sposób pielęgnowany, przegra nierówną walkę z mchem i chwastami. Żeby temu zapobiec, stosować należy odpowiednio dobrany nawóz. Jakie możemy wyróżnić jego rodzaje? Podpowiadamy.

Nawozy do trawy – na co zwrócić uwagę?

Kiedy nasz trawnik traci kolor, a wzrost trawy zwalnia oznacza to prawdopodobnie, że brakuje mu zestawu substancji odżywczych. W sklepach znaleźć możemy wszelkiego rodzaju nawozy do trawy, jednak stwierdzenie czego konkretnie jej brakuje nie jest takie proste. W celu ustalenia przyczyn zazwyczaj konieczne okazuje się przebadanie próbek gleby. Wynik pozwoli ustalić, jakiego konkretnie nawozu potrzebuje nasz trawnik.

O tym, jakie środki ochrony roślin sprawdzą się najlepiej decyduje wiele czynników. Głównym z nich jest oczywiście posiadany skład chemiczny, ale to nie wszystko. Nawozy do trawy podzielić możemy ze względu na formę (w płynie lub granulowany), specjalne przeznaczenie (nawóz do trawy z mchem albo odchwaszczaczem) lub ze względu na długość okresu działania (krótkotrwały albo długo działający).

Nawozy do trawy – jakie rozróżniamy rodzaje?

Zadaniem nawozów krótkotrwałych jest pobudzić do życia zaniedbane trawniki. Ten rodzaj stosowany jest najczęściej na wiosnę. Zapewnia on trawom gwałtowny impuls do wzrostu. Warto jednak wiedzieć, że jego działanie jest dosyć krótkotrwałe i nie zastąpi nawożenia wieloskładnikowego. Pomoże on jednak w tymczasowym usunięciu chwastów i mchu.

Innym rodzajem nawozów są te o spowolnionym działaniu. Ich zastosowanie będzie dobrą decyzją w przypadku uprawy wieloletniego trawnika z całoroczną obecnością roślin. Tego typu nawozy zawierają wiele składników odżywczych, które odpowiadają za długotrwałą pielęgnację. Długość działania tego typu nawozu wynosić może nawet kilka miesięcy. Ich życie gwarantuje równomierny i intensywny wzrost. Ten rodzaj zapobiega także wymywaniu się ważnych składników odżywczych.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz