Rodzaje paneli fotowoltaicznych – który wybrać?

by redakcja serwisu
fotowoltaika

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna w Polsce, a liczba domów i firm korzystających z energii słonecznej rośnie z roku na rok. Podjęcie decyzji o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych to jednak dopiero początek – jeszcze trudniejszym zadaniem może być wybranie odpowiedniego rodzaju paneli. W tym artykule przedstawiamy trzy najpopularniejsze rodzaje paneli fotowoltaicznych, ich zalety i wady oraz porównujemy je ze sobą, aby ułatwić podjęcie właściwej decyzji.

Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne

Pierwszym rodzajem paneli są monokrystaliczne panele fotowoltaiczne, które wykorzystują krzem monokrystaliczny do produkcji energii. Charakteryzują się one wysoką sprawnością, nawet powyżej 20%, co oznacza, że zamieniają więcej światła słonecznego na energię elektryczną niż inne rodzaje paneli. Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne są również trwalsze i mają dłuższą żywotność, często przekraczającą 25 lat. Wadą tego rodzaju paneli jest ich cena – są one najdroższym rozwiązaniem na rynku, co może być istotną kwestią dla osób o ograniczonym budżecie.

Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne

Drugim rodzajem paneli są polikrystaliczne panele fotowoltaiczne, które wykorzystują krzem polikrystaliczny. Ich sprawność jest nieco niższa niż w przypadku paneli monokrystalicznych, wynosi około 15–18%, co oznacza, że potrzebują większej powierzchni instalacji, aby osiągnąć tę samą moc. Są jednak tańsze od paneli monokrystalicznych, co sprawia, że cieszą się dużym zainteresowaniem osób, które chcą oszczędzić na początkowych kosztach inwestycji. Niestety, wraz z niższą ceną wiążą się także niższa jakość wykonania i krótsza żywotność, która wynosi średnio 20 lat.

Cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne

Trzecim rodzajem paneli są cienkowarstwowe panele fotowoltaiczne, które w przeciwieństwie do dwóch wcześniej opisanych rodzajów, nie wykorzystują krzemu, ale inne materiały półprzewodnikowe. Cechują się one najniższą sprawnością spośród wszystkich wymienionych rodzajów paneli, rzędu 10–12%. Z tego powodu potrzebują największej powierzchni montażowej, aby osiągnąć porównywalną moc. Zaletą cienkowarstwowych paneli fotowoltaicznych jest ich atrakcyjna cena – są one najtańszym rozwiązaniem na rynku, ale również mają najkrótszą żywotność, wynoszącą przeciętnie około 15 lat.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz