Ogłoszenie motoryzacyjne – jak napisać je tak, by wzbudziło zainteresowanie?

by redakcja

Sprzedaż samochodu nie jest wcale tak prostą sprawą, jakby się mogło wydawać. Trzeba tak zareklamować auto, żeby szybko znalazło nowego właściciela. Cała trudność więc tkwi w napisaniu ogłoszenia w taki sposób, żeby zwróciło zainteresowanie osób poszukujących pojazdu w internecie. Jak poprawnie napisać ogłoszenie o sprzedaży auta? Jakie informacje w nim zamieścić? Jakich błędów unikać, by nie zniechęcić potencjalnego kupca? Odpowiadamy!

Od czego zacząć?

Twój samochód już wkrótce zmieni właściciela (przynajmniej takie jest założenie). To jest zatem ten moment, kiedy powinieneś go umyć i odkurzyć. Nikt raczej nie będzie oczekiwać nie wiadomo jakiego błysku, ale z całą pewnością na tapicerce nie powinno być plam, na desce rozdzielczej warstwy kurzu, a w powietrzu nie powinien unosić się nieświeży zapach. Poświęć więc trochę czasu na doprowadzenie auta do stanu używalności, tak by ładnie prezentowało się ono na zdjęciach, a jeszcze lepsze wrażenie robiło na żywo.

Zrób zdjęcia

Dobre zdjęcia to nieodłączny element ogłoszenia o sprzedaży samochodu. W końcu nikt nie chce kota w worku, więc jeśli zainteresowani nie będą mogli, chociaż rzucić okiem na to, jak wygląda pojazd, to z całą pewnością nie umówią się na jego oględziny.

By podnieść atrakcyjność ogłoszenia, musisz załączyć co najmniej kilka zdjęć obrazujących ujęcia z każdej strony, wnętrza i silnika, które zostały zrobione w naturalnym, dziennym świetle. Prostym trikiem wykorzystywanym przez tych, którzy mają coś do ukrycia, jest robienie zdjęć po zmroku, bo wtedy aż tak nie widać mankamentów. Nie staraj się więc na siłę ukryć tego, co zapewne prędzej czy później i tak ujrzy światło dzienne. Zdjęcia rób dokładne i wyraźne, skupiając się na najważniejszych elementach.

Napisz treść ogłoszenia

Ogłoszenie o sprzedaży samochodu powinno być krótkie, zwięzłe i na temat. W końcu raczej nikt nie lubi czytać elaboratów, a rolą takiej oferty jest przekazać same najważniejsze informacje, bo o szczegóły potencjalny kupiec będzie mógł dopytać podczas oględzin.

W ogłoszeniu powinny się więc znaleźć takie informacje jak:

  • marka i model samochodu,
  • rok produkcji,
  • kraj pochodzenia,
  • dane o silniku (moc, pojemność etc.),
  • przebieg samochodu/stan licznika,
  • informacje o gwarancji,
  • informacje o dodatkach.

Jest to absolutne minimum, jakie trzeba napisać. Warto dodać też kilka słów o tym, co najbardziej interesuje kupców, czyli czy auto jest bezwypadkowe, z której „ręki” pochodzi i czy posiada dwa komplety kół (letnie i zimowe). Swego rodzaju wabikiem na klientów są takie zwroty jak „garażowany”, „od niepalącego” czy „oryginalna dokumentacja”. W końcu to wiele mówi o samochodzie.

Lakoniczny opis, tak samo zresztą, jak przekoloryzowany, zamiast zachęcić do kupna, to od razu odstraszy, przez co przeglądający serwis ogłoszeniowy będą omijać Twoje ogłoszenie szerokim łukiem. Skup się więc na tym, by treść przekazywała wszystko, co najważniejsze w łatwy w odbiorze sposób.

Zaproponuj cenę

Pora wycenić swoje auto. Przy ustalaniu ceny weź pod uwagę, że w serwisie ogłoszeniowym potencjalny nabywca znajdzie kilka, a może nawet kilkadziesiąt bardzo podobnych ofert, więc cena musi być nie tylko adekwatna do stanu auta i odpowiadać Twoim oczekiwaniom, ale przede wszystkim realna. Jeśli zbytnio ją zawyżysz, to prawdopodobnie zwyczajnie nie znajdziesz chętnego. Z drugiej strony jednak podnieś nieco cenę, aby w razie czego mieć pole do negocjacji.

Dodaj kontakt do siebie

Nie zapomnij podać do siebie namiarów, by osoby zainteresowane zakupem auta mogły się z Tobą skontaktować. Wybierz taką formę kontaktu, dzięki której najłatwiej będzie do Ciebie dotrzeć. Jeśli telefon możesz odbierać tylko w konkretnych godzinach, koniecznie wspomnij o tym w ogłoszeniu, np. prosząc o SMS i deklarując oddzwonienie w dogodnym dla obu stron czasie.

Opublikuj ogłoszenie

Gdy ogłoszenie będzie już gotowe, ostatnim krokiem jest udostępnienie go w internecie. Gdzie najlepiej wystawić ogłoszenie o sprzedaży auta? Miejsc, gdzie możesz to zrobić, jest bez liku, dziś jednak chcielibyśmy Ci zaproponować HomeFree (https://homefree.eu/pl) – bezpłatny serwis ogłoszeniowy, gdzie sprawnie wystawisz ogłoszenie i tym sposobem dotrzesz do potencjalnych nabywców.

Kluczem do sukcesu podczas publikacji ogłoszenia jak przydzielenie go do odpowiedniej kategorii. W tym przypadku będzie to zakładka Motoryzacja (https://homefree.eu/pl/cat/motoryzacja-1) i kolejno Samochody osobowe (https://homefree.eu/pl/cat/samochody-osobowe-2). Jeśli pomylisz kategorie, to widoczność Twojego ogłoszenia spadnie, a co za tym idzie, szanse na szybką sprzedaż znacząco się zmniejszą.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz