Jak wygląda gra w baseball

by redakcja serwisu
gra w baseball

Baseball to sport popularny głównie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce również mamy pewne tradycje gry w baseball. Obecnie co roku pod nadzorem Polskiego Związku Baseballu i Softballu toczą się rozgrywki ligowe. Jest to niezmiernie ciekawy sport i warto zapoznać się z zasadami gry w baseball, a także z tym, jak wygląda boisko do gry w baseball oraz pozycje graczy na boisku.

Podstawy gry w baseball

Zasadniczym celem gry w baseball jest zdobycie jak największej liczby punktów. To, jak zdobywa się punkt w baseballu jest dość skomplikowane i żeby to zrozumieć, najpierw warto zapoznać się z tym, z jakich faz składa się mecz w baseball. Każdy mecz trwa dziewięć rund, a każda runda ma dwie połowy. W pierwszej połowie każdej rundy jedna z drużyn atakuje (czyli odbija piłkę i próbuje zdobyć punkty), a druga broni. W drugiej połowie drużyny zamieniają się rolami i taki cykl powtarzany jest w każdej z dziewięciu rund. Atak w każdej rundzie toczy się, dopóki trzech zawodników drużyny atakującej nie zostanie „wyautowanych” – tzn. gdy nie dobiegną oni na czas do kolejnej bazy lub gdy obrońca dotknie ich piłką w rękawicy lub w ręce.

Jak wygląda boisko do gry w baseball

Boisko do gry w baseball dzielimy na dwie podstawowe części – pole wewnętrzne i zapole. W polu wewnętrznym znajdują się cztery bazy: baza domowa, pierwsza baza, druga baza i trzecia baza. Jako że podstawową czynnością podczas meczu w baseball jest odbijanie piłki przez pałkarzy i zdobywanie baz, większość meczu toczy się w polu wewnętrznym.

Jakiego sprzętu używa się do gry w baseball

Podstawowym sprzętem do gry w baseball jest rękawica dla łapacza i pałka aluminiowa lub drewniana dla pałkarza. Zawodnicy ubrani są także w odpowiednie do ich pozycji stroje do baseballa. I tak pałkarz ma na sobie chroniący go kask, łapacz natomiast ma nakolanniki, ochraniacz na klatkę piersiową, kask oraz maskę. Pozostali zawodnicy mają do dyspozycji różnego rodzaju rękawice w zależności od ich pozycji na boisku. Wszystkie te sprzęty, łącznie ze strojami do baseballa, potrzebne do gry dostępne są w sklepach Decathlon.

Ilu graczy jest w drużynie i na jakich pozycjach grają

Każda drużyna wystawia po 9 zawodników. Najważniejsze pozycje w drużynie, która broni to miotacz i łapacz. Łapacz kuca za bazą domową i jego zadaniem jest złapanie piłki rzucanej przez miotacza. Miotacz musi przerzucić piłkę przez tzw. strefę strajków, a więc przestrzeń pomiędzy kolanami a klatką piersiową pałkarza, na szerokość ograniczoną szerokością bazy domowej. Jeśli miotacz nie trafia w tą przestrzeń, następuje tzw. bol, czyli błąd rzutu miotacza. Aby wyeliminować pałkarza, konieczne jest trzykrotne przerzucenie piłki do łapacza przez strefę strajków przed rzuceniem czterech boli. Pałkarz to pozycja w zespole atakującym – jeśli pałkarz odbije piłkę, to on i jego koledzy z drużyny mogą próbować zdobywać bazy – jeśli w czasie jednej rundy gracz dotrze do trzeciej bazy, zdobywa punkt dla swojej drużyny.

Podsumowując, baseball to niezmiernie ciekawy sport, choć zasady gry w baseball nie są na pierwszy rzut oka proste. Jest to sport wymagający dużej siły, precyzji, kondycji, a także sprytu. Do tej gry potrzebne jest także stosunkowo dużo sprzętu. Jeśli jednak znajdziemy chętnych do gry i zgromadzimy niezbędne wyposażenie, gra w baseball jest świetną rozrywką dla wszystkich uczestników.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz