Czy każdy z nas ma pasożyty?

by redakcja serwisu
pasozyty

Istnieje teoria mówiąca, że każdy człowiek żyje z co najmniej jednym pasożytem. Stąd moda na profilaktyczne odrobaczanie, także wtedy, gdy nie mamy ewidentnych objawów choroby pasożytniczej. Jak się odrobaczać i czy na pewno jest nam to potrzebne?

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że za pasożyty trzeba uznać również bakterie, wirusy czy grzyby, to owszem – każdy z nas ma ten problem. Z innymi pasożytami, takimi jak tasiemce, glisty czy owsiki, mamy do czynienia rzadziej. Choroby pasożytnicze są częstsze w krajach nierozwiniętych, o niskich standardach sanitarnych. W praktyce jednak pasożyty są wśród nas i jeśli nie uważamy, możemy dość łatwo się nimi zakazić.

Gdzie czyhają na nas pasożyty?

Pasożyt szuka swojego gospodarza na wiele sposobów. Największym zagrożeniem dla ludzi pod tym względem są zwierzęta domowe oraz hodowlane. Nieodrobaczony kot czy chorujący pies mogą nam przekazać różne pasożyty, dlatego też nasze domowe pupile powinny regularnie dostawać odpowiednie dawki tabletek odrobaczających. Robaki mogą poza tym znajdować się w skażonej wodzie, w niedogotowanym lub niedopieczonym mięsie, produktach surowych oraz w niedomytych warzywach i owocach. Pasożyty możemy przynieść do domu ze spaceru czy z restauracji niespełniającej rygorów sanitarnych.

Najczęściej jednak przekazujemy je sobie i połykamy z brudnych rąk. Na pasożyty cierpią zarówno dorośli, jak i dzieci – te szczególnie często wkładają do ust brudne rączki, które po zabawie na placu zabaw czy z ulubionym zwierzakiem mogą być skażone pasożytami.

Jak zapobiegać chorobom pasożytniczym?

Podstawa profilaktyki chorób pasożytniczych to częste mycie rąk i ogólnie pojęte dbanie o higienę osobistą oraz czystość. Jeżeli posiadamy w domu zwierzaki, (dotyczy to zwłaszcza psów oraz kotów wychodzących), powinniśmy je regularnie odrobaczać. Co natomiast w sytuacji, gdy podejrzewamy u siebie pasożyta lub boimy się, że intruz mógł nas zaatakować? Możemy oczywiście odrobaczyć się profilaktycznie – w aptece zdobędziemy preparaty na pasożyty bez recepty lub suplementy mające oczyścić nasz organizm z różnych toksycznych substancji, również tych wydzielanych przez pasożyty.

Jeśli szukamy godnego uwagi suplementu, zestawienie najskuteczniejszych znajdziemy na stronie HEALTHNBEAUTY. Jeśli zaś mamy wątpliwości, co zrobić z naszym domniemanym pasożytem, powinniśmy zgłosić się do lekarza czy wykonać badania, np. krwi lub kału. Specjalista doradzi, jakie testy wybrać, gdyż nie wszystkie pozwalają na wykrycie nawet dobrze zadomowionego pasożyta.

Objawy choroby pasożytniczej

Pasożyty na nieszczęście objawiają się różnorako. Podstawowe symptomy choroby pasożytniczej to wahania wagi, brak lub nadmierny apetyt, bóle brzucha, biegunki, wymioty i skurcze żołądka. Równie dobrze jednak do spektrum objawów zakażenia pasożytem możemy zaliczyć depresję, pogorszenie się stanu cery, spadek odporności, często powracające choroby zatok, problemy z włosami, cukrzycę czy zaburzenia widzenia. Wiele zależy od tego, który obszar lub organ naszego ciała opanował pasożyt.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz