Wybór odpowiednich szalunków ma ogromne znaczenie, ale kluczową rolę odgrywa właściwy dobór ich konkretnego elementu konstrukcyjnego. Na takim etapie bardzo łatwo jednak popełnić błąd, co może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Czego się wystrzegać i na co zwrócić uwagę, aby wszystkie prace poszły zgodnie z planem? Podpowiadamy.
Czym się kierować przy wyborze szalunków
Na początku naszej przygody z szalunkami, w tym też szalunkami ściennymi powinniśmy dokładnie przemyśleć kwestie związane z tym, jakiego typu materiały są nam potrzebne. Kiedy już to ustalimy, warto skupić się na ich odpowiednich parametrach technicznych. Jeśli w tej kwestii popełnimy błąd, możne nas to słono kosztować. Mowa zarówno o nieprawidłowościach na budowie, aspektach bezpieczeństwa, a także niepotrzebnych kosztach. Dobre dopasowanie szalunków warunkuje m.in. prawidłowym wykończeniem stropu, bądź ściany w najlepszy i najbardziej precyzyjny sposób.
Szalunki ścienne, systemowe i fundamentowe – charakterystyka
Szalunki systemowe stanowią rodzaj deskowania i stosuje się je w konstrukcjach żelbetonowych. Za przykład mogą posłużyć ściany lub kominy. Z racji tego, że deskowanie odbywa się systemowo, tego typu szalunki pozwalają na spore oszczędności.
Szalunki fundamentowe jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są do tworzenia fundamentów, a więc stosowane są przy wykopach. Należy wykorzystywać małe elementy konstrukcji posiadające odpowiednią ilość modułów. Ważne jest także to, aby były lekkie.
Szalunki ścienne stosowane są do szalowania ścian (https://szalbud.pl/szalunki-scienne/). Podczas prac budowlanych najczęściej występują dwa rodzaje szalunków, co uwarunkowane jest ich wagą. I tak szalowanie odbywa się ręcznie, albo też przy użyciu dźwigu. Bardzo duże znaczenie ma tutaj precyzja wykonywanych prac, a także czas. Nie bez znaczenia ma także użycie odpowiedniego osprzętu, który nie może być zbyt duży. Jeśli dysponujemy większym nakładem finansowym, wówczas możemy zastosować szalunki słupowe. Bardzo dobrze się sprawdzają z racji tego, że znacznie przyspieszają przeprowadzanie prac, a ponadto dają możliwość przenoszenia dużych obciążeń.
Szalunki stropowe (np.: https://szalbud.pl/szalunki-stropowe/) wydają się być pod względem technicznym najłatwiejsze do okiełznania. Tutaj można z powodzeniem wykorzystać zarówno klasyczne systemy oparte na drewnianych dźwigach, albo też szybkie rozdeskowanie. Druga opcja wydaje się być korzystniejsza ze względu na to, że znacznie przyspiesza wykonywanie prac. Jak wybrać tego typu szalunki? Przede wszystkim musimy kierować się analizą projektu stropu. Rodzaj stropu determinuje również sposób deskowania.
Bez względu na to, który rodzaj szalunków będziemy musieli wybrać, trzeba to zrobić z dokładnością i precyzją. Koniecznie dobierzmy go do rodzaju wykonywanej pracy.
Zobacz także: https://www.bomatech.pl/czym-jest-szalowanie-i-do-czego-sluza-szalunki-scienne/