Jak sprzedać mieszkanie – kalkulator

by redakcja serwisu
nieruchomosc

Kalkulator sprzedaży mieszkania jest niezwykle przydatnym urządzeniem, niezbędnym przy planach zbycia nieruchomości. Zazwyczaj kalkulacje sprzedaży kojarzymy z szybkim i wysokim przychodem. Obecnie kalkulatory sprzedaży mieszkań występują w formach aplikacji, arkuszy kalkulacyjnych czy starszej daty papierowych formach obliczeniowych. Dzięki przybliżeniu wartości mieszkania, możemy bezpiecznie planować dalsze kroki w handlu nieruchomościami. Aspekty uwzględnione przez kalkulator sprzedaży mieszkania przybliżymy poniżej.

Wystawienie oferty ogłoszeniowej

Dzisiejszy rynek oferuje nam mnogość portali mających w swoich usługach promocję wszelkiego typu ofert, w tym ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań. Niektóre ze stron umożliwiają wystawienie ogłoszenia bez pobierania żadnych opłat, jednak, jeśli zależy nam na efektywnym wypromowaniu oferty, powinna wyróżniać się ona na tle innych. W tym celu oferowane są różne płatne zabiegi, mające na celu zwiększenie atrakcyjności naszej oferty. Zazwyczaj sumy te nie są duże, jednak wraz z mijaniem czasu, koszty kumulują się. Cenę skorzystania z portalu nieruchomości powinniśmy uwzględnić w naszym kalkulatorze sprzedaży mieszkania.

Wycena mieszkania

Samodzielna wycena nieruchomości, zwłaszcza jeśli nie mamy na tym polu większego doświadczenia, nie jest miarodajna i lepiej zatrudnić w tym celu specjalistę. Rzeczoznawca profesjonalnie przeprowadzi wycenę naszego mieszkania i przygotuje dokument- operat szacunkowy. Jest to autorska opinia rzeczoznawcy na temat wartości nieruchomości i stanowi urzędowy dokument, często niezbędny podczas transakcji sprzedaży nieruchomości. Warto nadmienić, że jest on przygotowywany jedynie w formie pisemnej.

Pismo to powinno zawierać:

 • zakres i cel wyceny
 • źródło danych na temat nieruchomości,
 • datę określenia wartości nieruchomości,
 • opis stanu nieruchomości,
 • przeznaczenie wycenianej nieruchomości
 • analizę i charakterystykę rynku nieruchomości
 • wynik wyceny nieruchomości z przedstawieniem obliczeń wartości nieruchomości.
 • Podatek dochodowy

Jedną z najwyższych opłat podczas transakcji sprzedaży mieszkania jest podatek dochodowy wynoszący 19% dochodu ze sprzedaży.

Warto jednak zorientować się w sytuacji prawnej, gdyż często całkowitą kwotę, możemy zmniejszyć, jeśli wliczymy koszty poniesione przy sprzedaży takie jak: zakup mieszkania w przeszłości, opłatę należną rzeczoznawcy, prowizje dla biur nieruchomości lub pośredników oraz wszelkie opłaty notarialne.

Podatku dochodowego możemy także uniknąć, jeśli sprzedajemy mieszkanie w trakcie pięciu lat od jego nabycia lub jeżeli środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania przeznaczymy na zakup nowego lokum.

Jak widać, znajomość zagadnień związanych z prawem mieszkaniowym jest przydatna i warto przed przystąpieniem do tego rodzaju operacji, skorzystać z porad prawnych, które nierzadko pozwalają nam na zaoszczędzenie całkiem sporej sumy.

Koszty notarialne

Zazwyczaj to opłaty związane z notariuszem leżą po stronie kupującego, jednak wiele zależy od wyglądu umowy przedwstępnej, często zawartej właśnie w postaci aktu notarialnego.

Wpis do księgi wieczystej

Koszty związane z formalnościami zawierają w sobie wpis do księgi wieczystej, który jest niezbędny do dopełnienia transakcji. Opłaty te zawierają się z zakresie 100-200zł, jednak wszystko zależy od wartości mieszkania.

 • Powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł: 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł;
 • Powyżej 1 mln zł do 2 mln zł: 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 mln zł;
 • Powyżej 2 mln zł – 6770 zł + 0,25 proc. od nadwyżki powyżej 2 mln zł, nie więcej niż 10 tys. zł.

Więcej informacji na https://kupujemym.pl/

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz