Kiedy warto ogłosić upadłość konsumencką?

by redakcja serwisu

Bankructwo, czyli upadłość konsumencka jest obecnie możliwa do przeprowadzenia również na gruncie polskiego prawa. Kiedy warto zdecydować się na ogłoszenie upadłości jako konsument? Jakie konsekwencje niesie za sobą bankructwo?

Upadłość konsumencka – co to jest?

Termin upadłości konsumenckiej czy też bankructwa konsumenckiego odnosi się do procedury upadłościowej prowadzonej przez osobę fizyczną, która nie posiada własnej firmy.

W polskim prawie dopuszczalna jest upadłość konsumencka po spełnieniu określonych warunków. Umożliwia ona dłużnikowi uwolnienie się od długów, korzystając z pomocy sądu, syndyka masy upadłościowej lub ewentualnie sędziego-komisarza.

Na skutek upadłości można łatwiej spłacić swoje zobowiązania i skorzystać z ich częściowego albo nawet całościowego umorzenia.

Kiedy warto zdecydować się na ogłoszenie bankructwa?

Bankructwo konsumenckie jest przewidziane dla osób, które znalazły się w trudnej dla nich sytuacji finansowej i nie mogą regulować swoich zobowiązań.

Obecnie upadłość może być ogłoszona zarówno przez osoby, które nie przyczyniły się do powstania swojej niewypłacalności, jak i te, które mogły doprowadzić do niej na skutek swoich nieodpowiedzialnych działań.

Wobec tego ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy dłużnik nie może już regulować swoich zobowiązań, a jego sytuacja z dnia na dzień staje się coraz gorsza, powodując ryzyko egzekucji komorniczej oraz dalszego pogłębiania się długów.

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Żeby ogłosić upadłość konsumencką, nie trzeba spełniać specjalnych wymagań. Najważniejsze są w tym przypadku dwa warunki:

1. Bycie osobą fizyczną – oznacza to, że osoba, która chce ogłosić upadłość konsumencką, musi być konsumentem, osobą fizyczną bez założonej działalności gospodarczej.

2. Bycie w stanie niewypłacalności – stan niewypłacalności oznacza brak możliwość terminowego spłacania zadłużeń, przyjmuje się, że do ogłoszenia upadłości stan ten powinien trwać przynajmniej 3 miesiące.

Jak ogłosić upadłość jako konsument?

Osoba, która chciałaby ogłosić upadłość konsumencką, może samodzielnie przejść przez cały proces, ale również może zdecydować się na pomoc kancelarii prawniczej, która ma w tym duże doświadczenie.

Dłużnikom zainteresowanym procedurą jak upadłość konsumencka Częstochowa oferuje dostęp do kancelarii specjalizujących się w prawie upadłościowym.

W celu ogłoszenia upadłości należy przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości. We wniosku tym opisuje się dokładnie swoją sytuację finansową, składniki majątku, wysokość zadłużenia. Następnie wniosek przekazywany jest do sądu rejonowego.

Kancelaria Syndyka-Doradcy Restrukturyzacyjnego Sp. z o.o.

ul. Glogera 4/4, 42-217 Częstochowa

Tel.: 883 615 777 / biuro@doboszkancelaria.pl

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz