Jak przygotować auto do zimy?

by redakcja serwisu
Przygotowanie samochodu na zimę

Zima to szczególny okres dla wszystkich kierowców. Nie sprzyjające warunki atmosferyczne mogą niekiedy mocno dawać się we znaki. Niska temperatura, zaśnieżona nawierzchnia, to zmora każdego użytkownika samochodu. Można jednak ją przetrwać, jeśli tylko odpowiednio zadbamy o nasze cztery kółka. Jak zatem przygotować auto do zimy?

Odpowiednie opony są gwarancją bezpieczeństwa

Okres zimowy wiąże się z koniecznością zmiany opon na zimowe, które mają zapewnić znacznie lepszą przyczepność niż ich letni zamiennik. Charakteryzują się one tym, że są przede wszystkim bardziej miękkie, przez co większa część bieżnika styka się z nawierzchnią powodując większe tarcie, które sprawia, że auto lepiej trzyma się drogi. Ponadto są one dodatkowo wyposażone w małe gumowe kolce, które również wpływają wydatnie na przyczepność pojazdu.

Podczas zmiany ogumienia zazwyczaj jest także uzupełniane ciśnienie w oponach według danych dla konkretnego modelu. Częstotliwość sprawdzania wysokości ciśnienia jest uwarunkowana przede wszystkim masą pojazdu, charakterem eksploatacji oraz tego, jak często auto jest używane. Według ekspertów warto choć raz w miesiącu samemu przeprowadzać taką kontrolę.

Dobry akumulator pozwoli odpalić za każdym razem

W nowszych modelach akumulatorów rola użytkownika ogranicza się tylko do jego ładowania. Na więcej nie pozwala po prostu konstrukcja obudowy. Jest to zabieg celowy producentów, którzy chronią urządzenie przed osobami, które nie potrafią się z nim obchodzić.

Dobrze jest jednak sprawdzić jego stan przed zimą. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do warsztatu mechanicznego, który wykona odpowiednie testy. Ich wyniki pozwolą określić, czy akumulator jest już do wymiany, czy będzie w stanie nam jeszcze służyć.

Obowiązkowe sprawdzenie hamulców

Hamulce to jeden z układów znajdujących się w samochodzie, który jest szczególnie ważny. Ich odpowiednie działanie pozwoli uchronić kierowcę od nieprzyjemnych zdarzeń drogowych. W okresie zimowym na śliskiej nawierzchni auto mimo wszystko nie powinno się poruszać, nawet na pochyłości.

Gwarantować to powinien właśnie układ hamulcowy wraz z oponami zimowymi. Przed rozpoczęciem sezonu warto udać się do warsztatu mechanicznego, w którym pracownicy określą rozkład sił hamowania oraz stan i jakość oleju w przewodach hamulcowych.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz