Jak wybrać radio samochodowe?

by redakcja serwisu
Radio do samochodu

Wybór odpowiedniego radia do naszego samochodu nie musi być wcale łatwym, szybkim i tanim zakupem. Trzeba liczyć się z tym, że im mniej znaną markę wybierzemy, tym gorszej jakości może okazać się sprzęt. Poza tym ciężko może być, znaleźć jakikolwiek serwis, który podejmie się naprawy radia.

Odpowiednie dopasowanie radia

Odpowiednio dobrany model radia musi charakteryzować się stylistyką oraz pasować do otworu, jaki znajduje się w kokpicie. Bywa czasami tak, że ludzie nie wiedząc o rozmiarach urządzeń wybierają takie, które są za duże lub za małe, przez co nie da się ich podłączyć. Standardem jest 1DIN, czyli najprostsza konstrukcja, natomiast 2DIN to modele, które posiadają wyświetlacze i nawigację.

Sposób podłączenia do elektryki również jest ważny. Obecnie większość sprzętów posiada kości ISO, które ułatwiają to zadanie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie ma ich w zestawie, można je dokupić w sklepie elektrycznym lub w internecie.

Jaki standard powinien być zachowany?

Każde radio samochodowe w obecnych czasach powinno mieć możliwość odtwarzania płyt CD. Poza tym podstawowymi funkcjami powinny być korektory dźwięku, wejście USB, gniazdo AUX, czy też RDS.

Decydując się na wymianę radia samochodowego warto także pomyśleć o zestawie głośnomówiącym, który będzie w nim wbudowany. Jest to o tyle komfortowe rozwiązanie, że nie trzeba dokupować osobnego zestawu, który umożliwi rozmowę podczas jazdy samochodem. Szeroki wybór sprzętu sprawia, że nie zawsze można łatwo i szybko wybrać odpowiedni model. Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie o poradę specjalistę, który pomoże dobrać radio do indywidualnych wymagań użytkownika.

Dobre głośniki zapewnia wysoką jakość dźwięku

Zakup samego radia samochodowego może okazać się niewystarczający, w szczególności, jeśli auto jest wiekowe. Głośniki w nim zamontowane fabrycznie zapewne nie będą spełniać już swojej roli i jakość dźwięku będzie pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego kupując radioodtwarzacz powinno się również pomyśleć o ich wymianie.

Tutaj również nie należy szczędzić grosza. Wybór mało znanej marki za niską cenę może okazać się jeszcze gorszym rozwiązaniem niż system głośników zamontowany fabrycznie. Warto postawić na producentów, którzy od lat specjalizują się w sprzedaży takiego rodzaju sprzętu. Liczyć się trzeba jednak z tym, że im lepsze głośniki, tym wyższa ich cena, jednak niekiedy na aukcjach internetowych można trafić prawdziwe perełki za bardzo niską kwotę.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz