Jak przechowywać felgi oraz opony?

by redakcja serwisu
MAgazynowanie opon

Okres wymiany opon na letnie lub zimowe często rodzi jeden problem. Wielu kierowców zastanawia się gdzie i jak przechowywać komplet, który przyda się na następny rok. Bez odpowiedniego przygotowania go do przeleżenia kilku miesięcy może się okazać, że podczas kolejnej wymiany okaże się on kompletnie bezużyteczny. Jak zatem przechowywać felgi i opony?

Przygotowanie opon do przechowywania

Zanim wrzucimy opony do piwnicy w kąt trzeba je odpowiednio do tego przygotować. W innym przypadku możemy się niemile zaskoczyć. Przede wszystkim powinny być one dokładnie wyczyszczone, a następnie sprawdzone. Może się okazać bowiem tak, że poprzez brud na nich się znajdujący nie było widać różnego rodzaju przetarć, czy innych uszkodzeń mechanicznych, które będą wykluczać opony z dalszej eksploatacji.

Jeśli jednak wszystko będzie z nimi w porządku kolejnym etapem będzie ich zabezpieczenie specjalnym środkiem, który wytworzy powłokę ochronną na gumie. Po wykonaniu zabiegu kosmetycznego trzeba będzie je oczywiście dokładnie wysuszyć. W celu dodatkowej ochrony opon bardzo dobrym rozwiązaniem będzie owinięcie ich folią lub spakowanie w specjalne pokrowce.

Jak przygotować felgi?

Przygotowanie felg do przechowywania to nieco bardziej złożony proces, który wymaga większego nakładu pracy. Schemat działania się nie zmienia, zaczynamy od wyczyszczenia felg, konserwacji ich i na końcu odpowiednim przechowywaniu.

Czyszczenie alufelg wymaga jednak precyzji i spędzenia większej ilości czasu na tym. Najważniejsze jest dotarcie do wszelkich zakamarków, w celu usunięcia pyłu hamulcowego. Dzięki temu pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń, które mogłoby spowodować korozję lub trwale wgryźć się w felgę. Następnym krokiem będzie użycie specjalnych środków konserwujących, które zapobiegają przywieraniu brudu.

Ostatnim etapem będzie nałożenie wosku lub politury. Jest to trochę czasochłonnych proces, jednak gwarantuje wysoką ochronę feldze. Jeśli jednak nie mamy czasu na takie zabawy możemy skorzystać z wosku w płynie, który znacznie szybciej się nakłada.

W jakich warunkach przechowywać opony i felgi?

Opony i felgi wymagają szczególnej uwagi, jeśli mamy zamiar cieszyć się nimi jeszcze przez co najmniej kilka sezonów. Nie bez znaczenia są więc odpowiednie warunki. Temperatura, wilgotność powietrza, a także wystawienie na działanie promieni słonecznych, to czynniki, które muszą być koniecznie uwzględnione.

Również środki chemiczne mogą powodować uszkodzenia w strukturze gumy czy felgi, co przełoży się z pewnością na ich krótszą żywotność. Jeśli nie mamy pomieszczenia, gdzie moglibyśmy przechować opony, można skorzystać z ofert warsztatów mechanicznych, które coraz częściej otwierają swoje przechowalnie.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz