Zima to okres, który wymaga od kierowców wykazania się niekiedy ogromnymi umiejętnościami prowadzenia samochodu. Niestety śliska nawierzchnia i gęste opady śniegu sprzyjają powstawaniu niebezpiecznych sytuacji na drogach. Co roku w wypadkach giną setki osób. Głównym powodem takich zdarzeń drogowych jest właśnie brak umiejętności oraz brawura i źle przystosowane auto do warunków atmosferycznych. Jak więc jeździć samochodem w czasie zimy?
Jak ruszyć na wzniesieniu?
Ruszanie samochodem na zaśnieżonej lub oblodzonej i śliskiej nawierzchni to spory problem nie tylko na wzniesieniu, ale także na płaskiej drodze. Pojawia się on w momencie, kiedy koła zaczynają buksować, a auto traci przyczepność i nie jest w stanie ruszyć się z miejsca. Dlatego ważne jest umiejętne operowanie pedałem gazu.
W przypadku wzniesień sytuacja jest o tyle trudniejsza, że ciężej jest podjechać pod górkę, gdyż nie ma nawet możliwości rozbujania auta. Specjaliści zalecają jednak w takich sytuacjach ruszać z drugiego biegu. Działanie te ma spowodować zmniejszenie obrotu kół kosztem zwiększonych obrotów silnika oraz braku kontroli nad sprzęgłem.
Jak podjechać pod górkę?
Ruszanie na wzniesieniu jest oczywiście bardzo trudne i niekiedy może powodować stoczenie się auta w tył, a w konsekwencji kolizję z innym pojazdem. Innym trudnym elementem dla niektórych kierowców może okazać się sam podjazd pod oblodzoną górkę.
W takim przypadku niezbędne jest rozpędzenie auta, a następnie kontrolowanie prędkości, tak aby nie wciskać zbyt mocno pedału gazu, gdyż może to skutkować zerwaniem przyczepności. Nie wolno również w trakcie wjeżdżania na wzniesienie wykonywać innych gwałtownych manewrów, jak hamowanie czy skręcanie, o ile nie jest to koniecznością oczywiście.
Jak zjechać z górki?
Opanowanie wjazdu na wzniesienie to jedna z istotniejszych umiejętności, które szczególnie przydadzą się podczas poruszania się samochodem w górach. Jednak trzeba umieć poruszać się także w drugą stronę, a więc opanować umiejętność zjeżdżania, która wbrew pozorom niekoniecznie musi być łatwa. Odpowiednie opony oraz wiedza jak jechać w dół zbocza z pewnością pomogą bezpiecznie wykonać ten manewr.
Tak jak w przypadku wjeżdżania do góry, także tutaj wymagana jest płynna i jednostajna jazda. Hamowanie powinno odbywać się przy pomocy silnika oraz odpowiedniej redukcji biegów. Istotne jest również delikatne operowanie sprzęgłem i pedałami hamulca oraz gazu. Ponadto eksperci radzą, aby zjeżdżać z górki na tym samym biegu, na jakim się na nią wjechało.