Po czterdziestym roku życia pojawienie się żylaków jest czymś niezwykle powszechnym, ale obecnie już nawet młodsze osoby zmagają się z niewydolnością układu żylnego. Zmieniona chorobowo żyła nie spełnia już należycie swojej nadrzędnej funkcji i pozostaje usunięcie jej, aby nie strzała dodatkowych problemów zdrowotnych. Najważniejsze jest to, aby zgłosić się do lekarza już po pojawieniu się pierwszych objawów chorobowych, aby mona było jak najszybciej znaleźć ich przyczynę i wdrożyć skuteczne leczenie. Pozwoli to zahamować rozwój choroby i uchronić się przed podaniem ważniejszych zmian patologicznych. Żylaki nie są tylko defektem kosmetycznym, stanowią realne zagrożenie, którego nie można lekceważyć.
Na pomoc osobom zmagającym się z żylakami
Mając problemy z układem żylnym, należy udać się do odpowiedniego lekarza i to już przy pojawieniu się niewielkich zmian, czyli do specjalisty z zakresu chorób układu krwionośnego. Pacjenci mają szeroki wachlarz wyboru, mogą odwiedzić flebologa, chirurga naczyniowego lub angiologa. Flebologia skupia się przede wszystkim na diagnozowaniu i leczeniu naczyń krwionośnych. Jeśli komuś towarzyszą chroniczne objawy w postaci ciężkości nóg, opuchlizny kończyn dolnych (szczególnie kostek, stóp i łydek) i dolegliwości bólowe, to nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Leczenie flebologiczne opiera się głównie na mało/bezinwazyjnych zabiegach typu laseroterapia, ultradźwięki, drenaż limfatyczny czy echoterapia. Specjalista oceni stan żył, znajdzie pierwotną przyczynę powstałego problemu, zaproponuje najlepszą metodę leczenia w przypadku konkretnego pacjenta.
W przypadku bardziej zaawansowanych zmian najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie chirurga naczyniowego. Jego nadrzędnym zadaniem jest leczenie zmienionych chorobowo naczyń krwionośnych. Wskazaniem do odwiedzenia specjalisty będą stany ostre i przewlekłe, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowe i niewydolność żył głębokich. Jeśli komuś potrzebny jest dobry chirurg Szczecin – https://lubikowski.pl/ to warto odwiedzić klinikę Dr Lubikowskiego, w której pracują między innymi flebolodzy zajmujący się leczeniem żylaków kończyn dolnych. Czasem wystarczające jest leczenie zachowawcze dotyczące aktywności fizycznej, higieny życia i kompresjoterapii. W celu zniwelowania szeregu nieprzyjemnych objawów, wzmocnienia ścian żył i usprawnienia mikrokrążenia stosuje się leczenie farmakologiczne. Z kolei zmiany patologiczne w układzie żylnych usuwa się chirurgicznie. Do wyboru jest szereg skutecznych zabiegów: obliteracja, krosektomia, streipping, flebektomia, podwiązania perforatora.