Darmowe banki zdjęć dla blogerów

by redakcja serwisu
Bank zdjęć

Prowadząc bloga, warto oprócz dostarczania wartościowych treści, zadbać także o warstwę wizualną. Nieocenione w tym przypadku są zdjęcia pochodzące z tzw. banków zdjęć. Znajdziemy tam profesjonalne zdjęcia w wysokiej jakości z każdej tematyki, które bez problemu możemy użyć na naszym blogu. Korzystanie z większości z nich zazwyczaj jest darmowe. Należy jedynie pamiętać, aby wykorzystywać zdjęcia, na które autor udostępnił odpowiednią licencję. We wszystkich bankach zdjęć znajdziemy także płatne fotografie o jeszcze lepszej jakości.

Licencja na darmowe zdjęcia

Banki zdjęć oferują swoje zasoby na podstawie licencji Creative Commons (CC). Posiada jednak ona kilka wariantów, które powinniśmy znać, chcąc korzystać ze zdjęć.

CC0 – Jest to najpopularniejszy rodzaj licencji. Zdjęcia objęte licencją CC0 możemy bez przeszkód wykorzystywać w projektach komercyjnych. Możemy je dowolnie edytować wedle własnego uznania i nie musimy informować o autorze oraz źródle pozyskania zdjęcia.

CC-BY – W przypadku tej licencji również możemy wykorzystywać zdjęcia w projektach komercyjnych, jednak niezbędne jest podanie autora fotografii.

CC-NY – Zdjęcia objęte licencją CC-NY mogą być używane jedynie w projektach niekomercyjnych. Mogą być dowolnie edytowane. Niezbędne jest podanie autora zdjęcia.

Najpopularniejsze banki zdjęć

Pexels

Pexels to jeden z najpopularniejszych banków zdjęć. Wszystkie fotografie umieszczone w zasobach serwisu objęte są licencją CC0. Oprócz zdjęć dostępne są również filmy, a całość portalu możemy przeszukiwać za pomocą słów kluczowych.

Unsplash

Serwis z bogatym zasobem zdjęć do dowolnego wykorzystania. Znajdziemy tutaj specjalne zestawy zdjęć związane z daną tematyką. Istnieje także możliwość instalacji nakładki na przeglądarkę Google Chrome, która ułatwia dobór odpowiednich zdjęć.

Pixabay

Pixabay to bardzo rozbudowany bank zdjęć, ilustracji i filmów. Znajdziemy tutaj kilkaset tysięcy materiałów udostępnionych na zasadzie licencji CC0. Całość podzielona jest na kategorie tematyczne. Odpowiednie zdjęcia wyszukujemy za pomocą słów kluczowych.

Foter

Znajdziemy tutaj ponad 300 milionów zdjęć objętych różnymi typami licencji. To prawdziwy skarbiec fotografii pasujących do każdego artykułu. Jako wadę możemy jedynie uznać dość niską rozdzielczość zamieszczanych fotografii. To podstawowych zastosowań powinno to jednak wystarczyć.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz