Dlaczego warto czytać książki?

by redakcja serwisu
Czytanie książek

Czytanie książek, to jedno najbardziej unikatowych hobby w naszym kraju. Polacy jawnie przyznają się do nieczytania książek. Nawet minister kultury ogłasza publicznie, że nie przeczytał do końca żadnej z książek naszej tegorocznej noblistki. Na kogoś, kto czyta w miejscu publicznym, patrzy się wręcz jak na dziwoląga. Jest jednak dość wąska grupa osób, które jednak uwielbiają dobrą literaturę i doceniają zalety płynące z regularnego czytania. A jest ich naprawdę sporo. Zastanówmy się więc dlaczego warto czytać książki?

Dlaczego warto czytać książki?

Co daje nam czytanie książek? Dlaczego jest ono tak istotne? Przede wszystkim częste czytanie sprawia, że znacznie poszerza się zasób naszego słownictwa. Dzięki temu jesteśmy w stanie sprawie formułować wypowiedzi zarówno na piśmie, jak i w mowie. To również poprawia nasze zdolności komunikacyjne. Możemy bowiem szybko i bezbłędnie przedstawić nasze stanowisko w różnych sytuacjach. Czytanie znakomicie poprawia również naszą pamięć. To z kolei podstawa naszego samorozwoju. Dzięki dobrej pamięci szybko się uczymy. Dlatego też, możemy osiągnąć sukcesy w karierze zawodowej. Czytanie jest formą treningu dla naszego mózgu. Dzięki temu nawet do późnej starości będziemy w stanie utrzymać nasz umysł w dobrym stanie. Co więcej – wiele przeprowadzonych badań wskazuje na to, że regularne czytanie może nas uchronić przed chorobą Alzheimera.

Czytanie to forma relaksu

Z czytanie możemy również czerpać zupełnie inne korzyści. Często zapominamy, że chwile spędzone z książką, to również pewna forma relaksu. Czytanie zdecydowanie nas odpręża i redukuje stres. Dzięki książce możesz przenieść się w zupełnie inne miejsce i czas. Zostawiasz wówczas za sobą trudy dnia codziennego i natłok problemów do rozwiązania. Takie odcięcie się pozwala na zresetowanie naszego mózgu. Wówczas znakomicie poprawia się również nasze samopoczucie.

Czytanie rozwija empatię

Czytanie książek potrafi również wzbogacić nasze postawy społeczne. W szczególności może u nas rozwinąć poczucie empatii. Dzięki książkom możemy poznać różne ludzkie postawy i stojące za nimi motywacje. To pozwala nam lepiej zrozumieć drugiego człowieka i wczuć się w jego sytuację. Dzięki czytaniu również znacznie lepiej będziemy rozumieć ludzkie emocje. Naturalnie bardzo ważne jest również to, że czytanie znacznie poszerza nasze horyzonty. Dzięki temu zdobywamy wiedzę o otaczającym nas świecie.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz