Palenie papierosów i jego zagrożenia dla zdrowia

by redakcja serwisu

Palenie papierosów to jeden z najbardziej niszczących i kosztownych nałogów – porządnie nadszarpuje zdrowie i domowe budżety. Ponadto pojawia się nieświeży oddech i pogłębiające się problemy z cerą, ale te skutki są jednak najmniej dokuczliwe i łagodne. Niestety, lista chorób spowodowanych lub pogłębionych przez palenie papierosów jest bardzo długa, a klauzula znajdująca się na każdej paczce papierosów nie jest żadną przesadą. Warto jeszcze wspomnieć, że dym tytoniowy szkodzi wszystkim osobom w najbliższym otoczeniu, nazywa się to paleniem biernym.

Wpływ palenia papierosów na zdrowie

Jednym z portali opisujących kwestie zdrowotne jest https://grom-czarnakompania.pl, znaleźć tam można ciekawe porady o zdrowiu i urodzie. Omawiając ten temat trudno nie wspomnieć o tym, jak bardzo destrukcyjny wpływ na obie te kategorie ma nałóg palenia papierosów. Niestety, liczba osób sięgających po nikotynę stale rośnie, wśród czynnych palaczy znajdują się ludzie w każdym wieku, również ci najmłodsi, jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia. Prawo zabrania sprzedawania takich artykułów młodzieży, ale nie każdy sklep prosi o okazanie dokumentu tożsamości. Z medycznego punktu widzenia istnieje wiele sposobów na rzucenie palenia, ale jest do nich potrzebna przede wszystkim bardzo silna wola. Przemówić do rozsądku tych wszystkich ludzi powinien fakt występowania wielu chorób na skutek palenia papierosów. Są to między innymi rozedma płuc, choroba wieńcowa serca – oba te schorzenia mogą być podstępne i nie dawać objawów od razu. Chorobie wieńcowej serca obok palenia papierosów sprzyja również otyłość – jeśli oba te czynniki występują równorzędnie – skutek może być jeden.

Palenie papierosów i jego zagrożenia dla zdrowia

Niszczący wpływ nikotyny na wszystkie organy

Tak naprawdę każdy organ palacza jest poszkodowany, w tym układ pokarmowy, nałogowe palenie papierosów może prowadzić do powstawania wrzodów żołądka, przepukliny jelitowej i wielu innych schorzeń. Zapewne niewiele osób zdaje sobie sprawę, że dostarczanie organizmowi dużych dawek nikotyny osłabia także kości. Zwiększa się ryzyko zdiagnozowania osteoporozy, czyli nadmiernej łamliwości kości. Wszystko to powoduje kadm, który wraz z nikotyną przedostaje się do komórek w ciele człowieka, a w konsekwencji wraz z moczem wydawany jest wapń – najważniejszy budulec kości. Wzrok również jest narażony na pogorszenie, gdy palimy papierosy, mowa o zaćmie, która w drastycznym przebiegu może prowadzić nawet do ślepoty. Nieco mniej inwazyjne, lecz utrudniające codzienne funkcjonowanie jest choćby nadmierne łzawienie, przekrwienie i zapalenie spojówek, czy podrażnienie oczu. Wpływ regularnego dostarczania nikotyny do organizmu przynosi skutki w życiu intymnym, przybierają one postać trudności z erekcją, czy płodnością. W skrajnych przypadkach może dojść do impotencji, u kobiet natomiast zwiększa się ryzyko poronienia, porodu przed planowanym terminem. Palenie w ciąży jest skrajnie nieodpowiedzialne, dlatego apele do kobiet powinny być kierowane z każdej strony. Źródłem wiedzy zdrowotnej może być portal https://grom-czarnakompania.pl, do listy artykułów warto dołączyć ten mówiący o konsekwencjach palenia papierosów.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz