Aranżacja garażu w praktyce — o czym należy pamiętać?

by redakcja serwisu
garaz

Garaż to przestrzeń, która może służyć nie tylko do parkowania samochodów, ale również przechowywania innych przedmiotów, a nawet jako miejsce pracy. Z tego powodu warto już na etapie projektowania, wziąć pod uwagę te aspekty, decydując się na m.in. na jego wymiary. Dodatkowo ważnym elementem o którym należy pamiętać podczas aranżacji tego wnętrza, są drzwi garażowe. Muszą zapewniać bezpieczeństwo i dobrą izolację cieplną. O co jeszcze należy zadbać podczas urządzania garażu? Podpowiadamy.

Drzwi garażowe — bezpieczeństwo i dobra termoizolacja

Pierwszym elementem o którym należy pamiętać podczas aranżacji tej przestrzeni, są drzwi garażowe. Warto ich wybór dobrze przemyśleć, ponieważ zazwyczaj jest to inwestycja na lata. Decyduje ona o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania tej strefy. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów skrzydeł.

Dobór konkretnego rozwiązania należy dopasować do przestrzeni przed i nad garażem, a także bryły budynku. Wśród najpopularniejszych modeli wymienia się bramy skrzydłowe, które wymagają wygospodarowania pewnej ilości miejsca przed nieruchomością, dlatego mogą się one nie sprawdzić w przypadku niewielkich podjazdów.

Najchętniej wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem są bramy uchylne, które wymagają przestrzeni nad garażem ze względu na to, że ich dolna część wysuwa się na zewnątrz. W przypadku posesji dysponujących niewielkim podjazdem najlepiej zdecydować się na model segmentowy lub rolowany.

Ten drugi działa podobnie jak rolety okienne i zazwyczaj oferowany jest przez producentów razem ze specjalnym mechanizmem sterującym. W przypadku trudnych architektonicznie rozwiązań na przykład w starszych budynkach, gdzie montaż standardowej bramy jest niemożliwy, można zastosować na przykład drzwi garażowe dwuskrzydłowe.

Wybierając drzwi garażowe, niezależnie od konkretnego modelu, na jaki się zdecydujemy, warto zwrócić uwagę, czy jest on wyposażony w odpowiednią ochronę przed złodziejami. Wyróżnia się 6 klas odporności na włamanie, przy czym im wyższa wartość symbolu RC, tym większe bezpieczeństwo.

Kolejnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wyboru drzwi garażowych, są ich właściwości termoizolacyjne. Tutaj ważnym parametrem jest wartość współczynnika przenikania ciepła U, nie powinna ona przekraczać 1,3W/m2*K. Odpowiednio dobrany model charakteryzuje się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi i nie generuje strat ciepła, a co za tym idzie – nie podwyższa rachunków za ogrzewanie i nie wychładza kolejnych pomieszczeń w naszym domu.

Meble i wyposażenie garażu

Jeżeli jesteśmy dopiero na etapie projektowania garażu, wówczas warto pomyśleć o tym, jakie meble i wyposażenie chcemy w nim umieścić. Od tego uzależniony jest jego metraż. Standardowe wnętrza służące wyłącznie do przechowywania aut mają szerokość 3,1 m lub 5,6 m, w zależności od tego, czy mają służyć jednemu, czy dwóm samochodom. Do tych wymiarów należy jednak doliczyć miejsce potrzebne np. na meble.

Wyposażenie garażu musi być uzależnione od tego, w jaki sposób chcemy wykorzystywać tę przestrzeń. Jeżeli właściciel chce umieścić w niej swój mini warsztat, wówczas należy pomyśleć o specjalnych stołach stolarskich, a także regałach i niezbędnych narzędziach. Osoby, które nie planują wykorzystywać garażu w specjalny sposób, mimo wszystko powinny umocować tam chociaż jeden regał na niezbędne narzędzia i przedmioty na przykład do grillowania.

Oświetlenie garażu

Aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę podczas aranżacji garażu, jest dobór odpowiedniego oświetlenia. Wybór konkretnych rozwiązań powinien być uzależniony od przeznaczenia tego miejsca. Jeżeli planujemy wyłącznie parkować w nim samochód, wówczas warto postawić na reflektory z czujnikiem ruchu, które włączają się kiedy wchodzimy do wnętrza. Z kolei jeśli garaż ma służyć również jako przestrzeń do pracy lub realizacji hobby, wówczas lepiej zainwestować w kilka źródeł światła, a także specjalne lampy warsztatowe, które bardzo ułatwią nam wykonywanie precyzyjnych czynności.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz