Zimowy płyn do spryskiwaczy – wszystko co musisz o nim wiedzieć!

by redakcja
Zimowy płyn do spryskiwaczy

Kontrola poziomu płynów w samochodzie to podstawa. Płyn chłodzący czy olej silnikowy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania pojazdu. Niestety, uwadze kierowców bardzo często umyka płyn do spryskiwaczy. Jego prawidłowy poziom znacznie podnosi bezpieczeństwo na drodze i zapewnia komfort jazdy. Kontrolując stan poziomy płynu w zbiorniku, powinniśmy zadbać nie tylko o jego ilość, ale również jakość. Jaki zimowy płyn do spryskiwaczy wybrać? Dlaczego jest on tak ważny?

Zimowy płyn do spryskiwaczy – dlaczego jest tak ważny?

Przejrzysta i czysta szyba stanowi klucz do bezpiecznej podróży, bez względu na to czy poruszamy się po mieście czy poza nim. Dobra widoczność drogi znacznie przyspiesza naszą reakcję w przypadku nagłych sytuacji, a dobrej jakości płyn do spryskiwaczy jest niezbędny szczególnie przy niekorzystnej pogodzie. Chlapa, błoto i sypiący się spod kół muł sprawiają, że na naszej szybie bardzo często zalega spora ilość brudu, a to przekłada się na ograniczenie widoczności. Tanie płyny do spryskiwaczy, a także niedopasowane do pory roku mogą sobie w takich warunkach nie poradzić, co stanowi zagrożenie nie tylko dla nas, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego.

Letni a zimowy płyn do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczy na zimę zawiera dużo większe stężenie alkoholu w porównaniu do płynu letniego. Nieco inny jest też jego skład, który chroni ciecz przed zamarzaniem. Znajdziemy tu m.in. więcej detergentów odpowiedzialnych za usuwanie owadów czy ciężkich zabrudzeń. Mogłoby się wydawać, że różnice te nie są duże, ale czy na pewno? Zwiększona ilość alkoholu w substancji sprawia, że zapach płynu jest ostrzejszy i bardziej wyrazisty. Wyższa zawartość alkoholu nie będzie dobra dla alergików. Może ona powodować podrażnienie dróg oddechowych, a w skrajnych przypadkach także odruch wymiotny. Największym wyzwaniem stawianym przed producentami płynów zimowych jest dobór odpowiedniego zapachu.

 

Jak wybrać odpowiedni płyn do spryskiwaczy na zimę?

Niezwykle ważnym czynnikiem podczas wyboru odpowiedniego płynu będzie nie tylko jego skład, ale też dwa inne istotne czynniki. Są to:

  • Temperatura krystalizacji płynu. Im niższa będzie wartość, tym lepiej. Płyn będzie bowiem bardziej odporny na duże mrozy. W Polsce temperatura krystalizacji zimowych płynów do spryskiwaczy powinna wynosić nie więcej niż -20°C. W zależności od tego, jakie rejony kraju zamieszkujemy, wartość ta może być też niższa. Tego typu informacja znajduje się na opakowaniu wybranego produktu.
  • Zapach płynu. Płyn, który rozprowadzony jest po szybie przedostaje się w okolice kratek, przez co jego zapach doprowadzany jest do kabiny samochodu. Właśnie dlatego woń preparatu jest niemniej ważna. W tym przypadku nie ma konkretnych zaleceń, a należy zdać się na swoje indywidualne preferencje. Płyn do spryskiwaczy nie powinien być nieprzyjemny i ostry – mógłby bowiem utrudniać koncentrację. Zaleca się, aby jego zapach był raczej neutralny.

Czy zimowy płyn do spryskiwaczy można mieszać z płynem letnim?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z zimowym płynem do spryskiwaczy jeździć cały rok. Sprawdzi się on znacznie lepiej w przypadku czyszczenia ciężkich zabrudzeń nie tylko zimą, ale także latem. Co ważne, bez problemu płyny można bez problemu mieszać nawet wtedy, gdy temperatura na dworze utrzymuje się powyżej zera. Ważne jednak, aby płynów nie mieszać w momencie, gdy zbliża się zima. Letni płyn w zbiorniku z łatwością może wówczas zamarznąć, wskutek czego uszkodzeniu ulegnie cały układ spryskiwaczy.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz