Druk 3d jest technologią, która ma za zadanie ułatwić procesy projektowania i budowania dzięki taniemu tworzeniu prototypów, jak i gotowych elementów. Technika addytywna pozwala na wytwarzanie elementów o dowolnym kształcie, dzięki produkcji warstwa po warstwie. Druk 3d jest bezstratny, ponieważ wydruki dobrej jakości nie wymagają obróbki, a więc utraty materiału. Zakres użyteczności druku 3d sprawia, że jest on wykorzystywany w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu.
Technologie druku 3d
Druk 3D dzieli się przede wszystkim na metody drukowania oraz na rodzaje filamentów, czyli półproduktów wykorzystywanych podczas produkcji. W masowym wykorzystaniu stosuje się przede wszystkim technologię druku FDM, SLA, SLS oraz DMLS.
Pierwsza z technik jest najpopularniejszym rozwiązaniem, które znaleźć można w drukarkach zarówno domowych, jak i przemysłowych. Technologia ta polega na nakładaniu warstwy materiału na warstwę, co dzieje się dzięki ruchomej głowicy.
Druk SLA jest natomiast wydrukiem, który wykorzystuje ciekłą żywicę światłoutwardzalną. Stereolitografia pozwala z drukować elementy dzięki obecności laserów UV, których precyzja pozwala na drukowanie elementów nie wymagających dalszej obróbki.
Drukowanie SLS z kolei polega na wykorzystaniu lasera o dużej mocy do łączenia ze sobą cząsteczek poliamidu w formie sypkiej. Rozwiązanie bardzo dobre, ze względu na brak konieczności stosowania podpór. Wydruki są również bardzo dokładne.
Ostatnim rodzajem druku 3d jest DMLS, który znajduje zastosowanie w motoryzacji. Polega on na wykorzystaniu lasera o bardzo dużej mocy. Laser ten ma za zadanie łączyć cząsteczki metali w jedną całość. Wydrukowane w ten sposób elementy nie wymagają obróbki oraz są w pełni funkcjonalne.
Przemysłowy druk 3d
Druk przemysłowy powstał, aby pozwolić dużym przedsiębiorstwom na zoptymalizowanie czasu pracy i kosztów, związanych z prototypowaniem i produkcją małoseryjną. W związku z coraz większymi cenami i kosztami produkcji, druk 3d pozwala na oszczędzanie bez uszczerbku na procesach produkcyjnych. Aby jednak drukarka 3d była dostosowana do pracy w zakładach pracy, powinna spełniać szereg wymagań. Drukarka 3d powinna mieć jak największe pole robocze, dzięki czemu będzie w stanie wydrukować większą ilość różnorodnych elementów. Ponadto, urządzenia przemysłowe tego typu muszą być wyposażone w automatyczną kalibrację jak i możliwość obróbki materiałów wymagających wysokich temperatur. W dużych zakładach pracy, bardzo przydatną funkcją będzie również możliwość zarządzania zdalnego drukowaniem, jak i całą farmą drukarek 3d.
Zalety druku 3d w przemyśle
Druk 3d posiada wiele zalet, które pozwalają na wykorzystanie go do zbudowania przewagi na swoją konkurencją. Do najważniejszych zalet, należy zaliczyć bardzo szybkie prototypowanie i krótkie terminy realizacji. Tworzenie funkcjonalnych prototypów przy wykorzystaniu druku 3d potrafi zająć czasem całe miesiące mniej, niż w wypadku standardowych metod prototypowania. Szybkość wydruku 3d pozwala także na wydatne skrócenie czasu wydruku, dzięki czemu czas realizacji zamówień jest obniżany do minimum.
Warto także wspomnieć o możliwości drukowania modeli o bardzo skomplikowanych geometriach, które w żadnym innym przypadku nie byłyby opłacalne do wykonania. Ponadto, drukowanie 3d pozwala na szybkie wydrukowanie serii kilkuset sztuk elementów, co pozwala także na dokładną ocenę kosztów produkcji, i porównanie ich z kosztem tradycyjnej produkcji.
Gdzie wykorzystuje się druk 3d
Zastosowanie drukarek 3d pozwalają na użytkowanie druku 3d w dziedzinach przemysłu, takich jak:
- motoryzacja,
- przemysł meblowy,
- medycyna,
- wojskowość,
- architektura,
- produkcja,
- jubilerstwo,
- edukacja.
Drukowanie 3d jest na tyle wszechstronnym rozwiązaniem, że niezależnie od rodzaju przemysłu, każdy znajdzie rozwiązania dla siebie. Niezależnie od tego, czy chcemy drukować elementy samochodu, makiety budynków, modele przedoperacyjne, funkcjonalne prototypy czy też chcemy uczyć młodzież technologii, technologie addytywne są dobrym rozwiązaniem!
Przyszłość druku 3d
Przyszłość druku 3d jawi się w jaskrawych barwach. Coraz więcej dużych i małych przedsiębiorstw korzysta z dobrodziejstw technologii druku 3d, dzięki czemu mamy możliwość przekonać się na własnej skórze, jak wygląda przyszłość! Druk 3d domu, wydruki gotowych protez dostosowanych do użytkownika, drukowanie samochodów 3d? Kto wie, kto wie…
Artykuł dostarczony przez: https://ubot3d.pl/