Wycieczka do Czarnobyla

by redakcja serwisu
Wyjazd do Czarnobyla

Strefa wykluczenia w Czarnobylu obejmująca teren wokół nieczynnej elektrowni jądrowej jest bardzo popularnym miejscem wycieczek. Popularność wzrosła jeszcze bardziej po emisji serialu “Czarnobyl”. Mimo że teren nadal jest miejscami skażony, to wjazd do strefy jest jak najbardziej bezpieczny. Jeśli zaufamy doświadczonym przewodnikom organizującym takie wyjazdy, to możemy być pewni, że nasze zdrowie będzie bezpieczne i zobaczymy wszystkie najciekawsze miejsca w strefie. Zanim jednak zdecydujemy się na taką wycieczkę, warto się do niej odpowiednio przygotować.

Ile kosztuje wycieczka do Czarnobyla?

Wszystko zależy od zakresu i programu wycieczki. Istnieje mnóstwo biur zajmujących się organizacją od A do Z. Najdroższy jest sam przejazd. Ceny na miejscu są raczej przyjazne dla naszych portfeli. Całość może kosztować od kilkuset złotych w najtańszej opcji, do nawet kilku tysięcy w przypadku gdy firma organizująca wycieczkę zapewnia dodatkowe atrakcje czy niezbędne w strefie akcesoria. Wtedy nie musimy się niczym przejmować i obawiać, że nie zabraliśmy niezbędnego ekwipunku. Można spokojnie przyjąć, że optymalny koszt wartej uwagi wycieczki do Czarnobyla to koszt ok. 2000 zł.

Co ze sobą zabrać?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że Ukraina nie należy do krajów Unii Europejskiej. Aby przekroczyć granicę niezbędny będzie paszport. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w stare ubrania, których nie będzie nam żal wyrzucić po zakończeniu wycieczki. Istotne są także wygodne buty, ponieważ na terenie strefy nietrudno o kontuzję. Oprócz tego przydatne będą rękawice oraz maseczka przeciwpyłowa lub antysmogowa na twarz.

Ile trwa wycieczka?

Minimalna długość wypadu to 3 dni. Pozwoli to na spędzenie jednego pełnego dnia w samej strefie. Bardziej rozbudowane wycieczki mogą trwać nawet kilkanaście dni. Kiedyś było to nie do pomyślenia, ze względu na wciąż duże promieniowanie wokół elektrowni. Dziś jest na tyle bezpiecznie, że bez problemu możemy tam spędzić więcej czasu. Miejsc do zwiedzania jest mnóstwo, dlatego warto zastanowić się nad dłuższym wypadem.

Zwiedzanie strefy

Zwiedzanie głównie polega na pobycie w mieście Prypeć przylegającym do elektrowni. Znajduje się tu wiele miejsc znanych z mediów, które stały się symbolem katastrofy jak chociażby diabelski młyn. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby spotkać się z miejscową ludnością, która pozostała w strefie nie godząc się na ewakuację.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz