Umowa z biurem podróży – o czym musisz pamiętać?

by redakcja serwisu
Wyjazd na wczasy z biurem podróży

Wybierasz się na wakacje, a może planujesz wyjazd w ciepłe kraje na czas ferii zimowych? Z pewnością przeglądasz oferty, które proponują Ci biura podróży. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to najszybszy, a zarazem najprostszy sposób na to, by wybrać się na wycieczkę za granicę kraju. Jednak zanim zdecydujesz się na zakupienie wycieczki z biura podróży, koniecznie przekonaj się o czym musisz pamiętać, by nie dać się nabrać. Oto kilka ważnych rzeczy, które musisz wiedzieć zanim podpiszesz umowę z biurem podróży.

Umowa z biurem podróży – agencja turystyczna, a touroperator

Niestety dla utrudnienia konsumenta, czyli Ciebie obie firmy nazywają się mianem biura podróży. Jednak warto wiedzieć, że organizatorem wyjazdu jest tak naprawdę touroperator. Najczęściej mają oni własne sieci biura sprzedaży, ale często współpracują również z niezależnymi agencjami turystycznymi. Trzeb wiedzieć, że agencja turystyczna nie tworzy pakietu wakacyjnego, a także nie zawiera się z nią żadnej umowy. Robi się to jedynie z touroperatorem.

Biuro podróży – przeczytaj umowę

Właśnie w umowie powinien zostać wskazany organizator wyjazdu. Tam powinny pojawić się również istotne informacje na temat tego, jakie są zasady wycieczki. Przede wszystkim na umowie powinna znaleźć się informacja o tym, jaka jest pełna cena imprezy, a także dokładny zakres świadczeń. To więc oznacza, że na umowie z biurem podróży powinna pojawić się informacja, czy dostaniemy pokój z tarasem i widokiem na morze. Nie ma znaczenia, jak oferta była pokazana w katalogu. Ważne, by w umowie było wszystko wyszczególnione.

Wakacje z biurem podróży – zapoznaj się z warunkami uczestnictwa

Niestety musisz przebrnąć przez tę nudną część umowy. Jednak pamiętaj, że nie musisz dumać i zastanawiać się nad każdym jej punktem. Jednak zwróć szczególną uwagę na kwestie, które Cię najbardziej interesują, czyli kwestie finansowe. Nie zapomnij sprawdzić, jaka jest wysokość potrąceń w przypadku wycofania się z wyjazdu. Im później zgłosisz, że rezygnujesz, tym mniej pieniędzy odzyskasz. Pamiętaj, że warunków umowy najczęściej nie możesz negocjować, jednak zapoznanie się z nim z pewnością pomoże Ci ustalić, czy inny organizator wycieczek nie jest Ci w stanie zaoferować korzystniejszych. Warto również wiedzieć, że w warunkach uczestnictwa powinny być zawarte wszystkie sytuacje kiedy biuro podróży zastrzega sobie prawo do zwiększenia ceny wycieczki. Taka sytuacja może zdarzyć się przy wzroście ceny paliw, czy cen walut. Jednak zgodnie z prawem nie może tego zrobi później niż 21 dni przed planowanym wyjazdem.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz