Transformatory separacyjne – opis i zastosowanie. Gdzie są używane?

by redakcja serwisu
transformatory

Różne rodzaje transformatorów pozwalają na uzyskanie odpowiedniego dopasowania do ich przeznaczenia. Jakie zastosowanie mają transformatory separacyjne?

Transformatory – podstawowe informacje

Pod pojęciem transformatora znajduje się urządzenie elektryczne umożliwiające przenoszenie energii prądu przemiennego z jednego obwodu do drugiego ze zmianą napięcia elektrycznego. Transformatory używane są obecnie w wielu miejscach, między innymi w sieciach wysokiego napięcia, ale również w urządzeniach.

Jednym z typów transformatorów jest transformator separacyjny, który pod kątem swojej budowy różni się od innych urządzeń tego typu.

Czym są transformatory separacyjne?

Urządzenia jak transformatory separacyjne – https://trafeco.pl/transformatory-separacyjne-w-wykonaniu-medycznym/ przeznaczone są do prowadzenia separacji w układach elektrycznych i dzięki temu pozwalają na uzyskanie dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej w miejscach, w których dochodzi do zagrożenia porażeniem prądem elektrycznym.

Podczas gdy standardowy transformator podczas pracy zmienia napięcie elektryczne, transformator separacyjny nie powoduje takiego efekty, dlatego też napięcie w nim pozostaje na takim samym poziomie. W transformatorze separacyjnym napięcie wyjściowe jest zatem równe napięciu wejściowemu.

Zastosowanie transformatorów separacyjnych

Jak wspomniano wcześniej, transformatory separacyjne są jednym z istotnych elementów ochrony przeciwporażeniowej. Zabezpieczają one zatem przed groźnymi wypadkami, jakie mogą zdarzyć się na skutek zetknięcia z prądem elektrycznym.

Najczęściej transformatory separacyjne wykorzystywane są w tych miejscach, w których zagrożenie przez porażenie prądem elektrycznym jest znacznie wyższe niż w innych obszarach. Można zastosować je wtedy między innymi w pomieszczeniach z wysokim stopniem wilgotności, w zbiornikach, a także w tych miejscach, gdzie nie można wykorzystać innych urządzeń o napięciu bezpiecznym.

Przykładowe zastosowanie transformatorów separacyjnych:

  • metalowe zbiorniki

  • silosy

  • kotły

  • prace remontowe i instalacyjne

  • elektronarzędzia

Gdzie można zakupić transformatory separacyjne?

Obecnie transformatory separacyjne oferowane są w różnych sklepach i można dobrać je specjalnie do ich zastosowania.

Do dyspozycji są transformatory jednofazowe i trójfazowe, wyposażone w obudowy oraz bez obudów, transformatory separacyjne przeznaczone do montażu na szynach, specjalne urządzenia do współpracy z elektronarzędziami.

Transformatory można kupować obecnie w sklepach działających stacjonarnie oraz online z dostawą pod swój adres już w ciągu kilku dni od zakupu.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz