Suplementacja w ciąży – jakie składniki są szczególnie ważne?

by redakcja serwisu
dieta

Ciąża 9 miesięcy niezwykłych, ale i bardzo wymagających dla organizmu matki. W trosce o rozwijający się płód należy zadbać o to, aby menu ciężarnej było różnorodne i zbilansowane. Aby mieć pewność, że wszelkie niezbędne składniki zostaną dostarczone, warto stosować odpowiednie suplementy diety w ciąży. Jakie składniki są szczególnie ważne w tym czasie?

Suplementy dla ciężarnych – czy są niezbędne?

Na początku podkreślmy, że żadne suplementy nie zastąpią zdrowego odżywiania! Mogą być tylko jego znakomitym uzupełnieniem. Dostarczenie organizmowi niezbędnych składników budulcowych, witamin i mikroelementów w samym menu w okresie ciąży, to zadanie trudne. Przyczyn jest kilka. Wiele produktów bogatych w cenne składniki spożywa się u nas rzadko (np. tłuste ryby morskie będące źródłem kwasu DHA, tak istotnego jeżeli chodzi o rozwój układu nerwowego płodu).

Co więcej, nudności doskwierające większości kobiet szczególnie w początkowym etapie ciąży, przyczyniają się do utraty części spożytych składników odżywczych. Do tego dochodzą różne alergie nietolerancje pokarmowe, przez które należy wykluczyć potencjalnie wartościowy produkt. suplementy diety w ciąży, stanowią skoncentrowane źródło witamin i składników mineralnych, które pozwala na uzupełnienie poziomu ważnych składników, bez względu na powyżej wymienione aspekty.

Co powinny suplementować przyszłe mamy? Najważniejsze składniki

Najbardziej znany suplement dla ciężarnych to bez wątpienia kwas foliowy (witamina B9). Organizm nie jest w stanie sam go wyprodukować, stąd musi być dostarczany z zewnątrz w pożywieniu, lub jako suplement. Znaleźć go można w zielonych warzywach, takich jak sałata, brukselka, brokuły czy szparagi. Spore dawki folianów drzemią również w wątróbce, kalafiorze oraz w cytrusach.

dieta

Pierwiastkiem, który często suplementuje się w ciąży jest też żelazo. Jako że organizm ciężarnej produkuje zwiększoną ilość krwi, zapotrzebowanie na ten pierwiastek gwałtownie wzrasta. Naturalnym źródłem żelaza są m.in. żółtko, podroby oraz rośliny strączkowe. Jeżeli suplementacja żelaza jest niewskazana, należy wybierać preparaty bez niego w składzie.

Wspomniany już w tym artykule kwas DHA to jeden z najważniejszych składników odżywczych w ciąży. Odgrywa dużą rolę w prawidłowym rozwoju mózgu i wzroku dziecka, jak również niweluje ryzyko wystąpienia depresji poporodowej. Jego głównym źródłem są ryby morskie, algi i owoce morza. W suplementacji warto również uwzględnić jod oraz witaminę D.

Suplementy diety w ciąży – jakie wybrać?

Na rynku dostępne są przeróżne kompozycje suplementów kierowane do kobiet w ciąży. Na co jednak należy zwrócić uwagę, aby wybrać takie godne zaufania? Przede wszystkim liczy się biodostępność, czyli stopień, w jakim zawarte w suplemencie składniki odżywcze są wchłaniane i wykorzystywane przez organizm. Istotna będzie również sama kompozycja, ponieważ niektóre składniki mogą wzajemnie osłabiać swoje działanie i z tego względu nie mogą być stosowane razem. Aby mieć pewność, że preparat jest odpowiednio skomponowany i wartościowy, warto kierować się rekomendacjami PTGiP.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz