Optymalne działanie wielu zakładów przemysłowych zależne jest od niezakłóconej pracy urządzeń i maszyn o pokaźnych gabarytach, gdzie niezwykle ważnym elementem okazują się struktury odpowiadające za ruch poszczególnych części w układzie mechanicznym. Prawidłowa praca wielu maszyn nie byłaby możliwa bez obecności najwyższej jakości siłowników śrubowych, które pełnią niezwykle ważną rolę w schemacie działania zautomatyzowanego zaplecza przemysłowego. Czym charakteryzuje się siłownik śrubowy i jakie korzyści płyną z jego użytkowania?
Siłownik śrubowy i jego budowa
Siłownik śrubowy, znany również pod nazwą dźwignika lub podnośnika siłowego, to nic innego jak prosta konstrukcja mechaniczna o charakterze wielofunkcyjnym, która znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach przemysłu. Budowa elektrycznego siłownika śrubowego oparta jest na silniku, przekładni ślimakowej oraz śrubie trapezowej, choć na rynku dostępne są również dźwigniki ze śrubą kulową. Wielką zaletą nowoczesnych siłowników śrubowych z napędem elektrycznym jest możliwość ich dowolnej konfiguracji, co pozwala zmodyfikować pracę siłownika do indywidualnych potrzeb.
Siłowniki śrubowe – zastosowanie
Elektryczne siłowniki śrubowe jako napędy liniowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność podnoszenia i obniżania ruchomych elementów maszyn przemysłowych, a także ich otwierania i zamykania czy pozycjonowania ustawienia urządzenia w celu osiągnięcia jego optymalnego położenia. Warto pamiętać, że każdy napęd liniowy charakteryzuje się określonymi parametrami technicznymi określającymi zakres działania konstrukcji w określonych warunkach. Dlatego też siłowniki śrubowe można montować samodzielnie lub jako części bardziej rozbudowanych podzespołów mechanicznych w celu podwyższenia ich wydajności.
Zobacz także: https://gazeta-polska.pl/silniki-jednofazowe-a-trojfazowe-podstawowe-roznice/
Dźwigniki śrubowe – zalety użytkowania
Nowoczesne napędy śrubowe coraz częściej zastępują tradycyjne siłowniki hydrauliczne czy pneumatyczne, a to wszystko dzięki zastosowanym w nich rozwiązaniom. Siłowniki śrubowe pozwalają na osiągnięcie maksymalnej precyzji i dokładności podczas pracy maszyn, a to wszystko przy zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Podnośniki śrubowe należą do jednych z najmniej awaryjnych mechanizmów tego typu, przez co są rozwiązaniem wysoce ekonomicznym. W siłownikach śrubowych można zauważyć również zjawisko samohamowności, które pozwala na zachować jeszcze lepszą kontrolę nad funkcjonowaniem mechanicznej konstrukcji napędzanej siłą silnika elektrycznego. Dźwigniki śrubowe dostępne za pośrednictwem polskiego dystrybutora https://kacperek.com.pl/ to również niższa cena w stosunku do ich hydraulicznych czy pneumatycznych odpowiedników, a także kompaktowość, która pozwala zaoszczędzić wiele cennej przestrzeni użytkowej.
1 comment
[…] Zobacz także: https://dziennikpolski.pl/silownik-srubowy-jak-dziala-zalety-silownikow-srubowych/ […]