Aby uzyskać receptę od lekarza, wcale nie trzeba odwiedzać go osobiście. Teraz można również otrzymać ja całkowicie online. Jak to zrobić? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące wystawiania recept online.
Recepta online – co to jest?
Aby otrzymać określone leki, konieczne jest przedstawienie recepty. Prawo do wystawiania recept mają przede wszystkim lekarze, w tym lekarz rodzinny – POZ oraz lekarze wszystkich specjalności.
Kiedyś, aby otrzymać receptę od lekarza, konieczne było osobiste udanie się do jego gabinetu. Teraz jednak nie jest to konieczne, ponieważ można otrzymać także recepty online.
Recepty przez internet także wystawiane są przez lekarza, mają one formę kodu, który wraz ze swoim numerem PESEL podaje się w aptece.
Jak otrzymać receptę przez internet?
Aby uzyskać receptę na leki online, w pierwszej kolejności konieczne jest zapisanie się na wizytę u lekarza przyjmującego przez internet.
Aktualnie taka forma wizyt lekarskich jest dostępna głównie w prywatnych placówkach medycznych, gdzie przyjmują lekarze różnych specjalności i lekarze POZ. Aby zapisać się na wizytę, należy wybrać placówkę, a potem lekarza i termin wizyty.
Warto pamiętać o tym, że płatność za wizyty odbywa się z góry – można zrobić to za pomocą szybkiego przelewu online. Koszt konsultacji lekarskiej wynosi najczęściej około 100-150 zł zależnie od wybranego gabinetu oraz specjalności lekarza.
Jak wygląda wizyta internetowa u lekarza?
Po opłaceniu swojej wizyty lekarskiej pacjent może wziąć udział w konsultacji. Ma ona postać rozmowy za pośrednictwem komunikatora internetowego. Lekarz pyta pacjenta o powód zgłoszenia się na wizytę, odczuwane objawy, dotychczasową historię chorób. Można także zaprezentować mu swoje wyniki badań.
Na podstawie konsultacji lekarz może następnie wypisać dokumenty dla pacjenta – recepty online oraz zwolnienie lekarskie ZLA – L4, gdy jest to konieczne.
Jak zrealizować receptę wystawioną online?
Osoby, które chciałyby zrealizować swoją receptę otrzymaną online, mogą zrobić to za w każdej aptece na terenie Polski. Do zakupienia leku konieczne jest podanie kodu otrzymanego podczas wizyty i dodatkowo swojego numeru PESEL. Następnie aptekarz wyszukuje receptę w systemie i może wydać przepisany przez lekarza lek.
Gdy zatem osobista wizyta u lekarza nie jest możliwa, a konieczne jest uzyskanie recepty, wtedy można także otrzymać ją całkowicie przez internet. W tym celu wystarczy zapisać się do lekarza online, który wypisze receptę po konsultacji.