Panele słoneczne – jak działają?

by redakcja serwisu
panele fotowoltaiczne

Panele słoneczne są obecnie naprawdę popularne. Wykorzystują one technologię fotowoltaiczną, która jest stosunkowo młoda, lecz w ostatnich latach dynamicznie się rozwija, co można zauważyć również po tym, że na dachach w naszym kraju coraz częściej montuje sie panele słoneczne. Jak jednak one właściwie działają i gdzie można je zakupić?

Gdzie kupić panele słoneczne?

Chcąc postawić na panele słoneczne w Cieszynie mamy kilka możliwości, jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego przedsiębiorstwa, które je oferuje. Pierwsza to wypytanie swoich znajomych czy też członków rodziny, którzy zdecydowali się na montaż paneli słonecznych. Powinni oni znać firmy, z których usług korzystali i być w stanie je polecić lub nie.

Takie przedsiębiorstwa można jednak znaleźć również w internecie z pomocą odpowiedniej frazy wpisanej w wyszukiwarce internetowej. Przykładem takiego hasła może być na przykład fraza systemy solarne w Cieszynie. Korzystając z niej powinniśmy trafić na naprawdę sporo firm oferujących montaż paneli słonecznych.

Jak działają panele słoneczne?

Urządzenia takie jak panele słoneczne to część składowa instalacji fotowoltaicznej, która przetwarza promienie słoneczne w prąd zmienny używany w naszych domach. Produkcja prądu rozpoczyna się oczywiście od paneli słonecznych. Są to specjalne urządzenia wykonane z krzemu, które są odpowiednio zaizolowane i zabezpieczone przy użyciu na przykład szkła hartowanego, które chroni panele przed gradem, deszczem czy też śniegiem.

Gdy fotony, czyli części składowe promieni słonecznych trafiają na krzemowe ogniwa fotowoltaiczne, to wprawiają one w ruch elektrony krzemu. W ten sposób powstaje prąd stały. Ten jednak nie jest przystosowany do gniazdek, więc musi trafić dalej do innego urządzenia. Jest nim falownik, czyli serce instalacji. Przetwarza on prąd stały w zmienny i wysyła go do sieci przez licznik dwukierunkowy. Licznik z kolei liczy ile prądu trafiło do sieci, a ile zostało pobrane, by móc obliczyć o ile mniejsze będą rachunki.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz