Niewłaściwe podejście do pieniędzy, które przeszkadza w oszczędzaniu

by redakcja serwisu
zle podejscie do pieniedzy

Ogromna część polskiego społeczeństwa ma poważny problem z gospodarowaniem finansami. Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Jedną z nich jest niewątpliwie powszechne przekonanie, że pieniądze są czymś złym. Osoby, które tak myślą nie starają się zarabiać więcej i oszczędzać. Może to skutkować długami, a w najlepszym wypadku tym, że podczas wizyty w sklepie zostawiamy wszystkie swoje oszczędności. Jak zmienić negatywne przekonania dotyczące pieniędzy i zacząć oszczędzać? Jak wykorzystać do oszczędzania gazetki promocyjne? podpowiada serwis egazetka.com

Negatywne przekonania, które sabotują nasze działania

Choć niemal każdy chciałby mieć więcej pieniędzy, w rzeczywistości trudno nam związać koniec z końcem. W naszej kulturze panuje przekonanie (jest spowodowane rozpowszechnieniem religii katolickiej), że pieniądze są czymś złym. Często powtarzamy sobie, że miłość i rodzina są dla nas ważniejsze niż pieniądze. Warto jest uświadomić sobie, że te rzeczy wcale nie muszą się wykluczać. Możemy mieć szczęśliwą rodzinę, udany związek, a jednocześnie być osobami zamożnymi. Dzięki środkom finansowym będziemy mogli zapewnić naszym najbliższym spokojne i bezpieczne życie.

Pamiętajmy, że pieniądze nie są ani złe, ani dobre. To my możemy wykorzystywać je w dobrych lub złych celach. Dopiero gdy zmienimy nasze przekonania dotyczące pieniędzy będziemy mogli zacząć oszczędzać i zarabiać więcej. Warto uświadomić sobie, że oszczędzamy po to, żeby zbudować poduszkę finansową. Zgromadzone pieniądze dadzą nam dużą swobodę. Dzięki nim nie będziemy musieli trwać w pracy, której nie lubimy tylko dlatego, że nie posiadamy pieniędzy pozwalających na utrzymanie podczas poszukiwania nowego zajęcia.

Zaczynamy oszczędzać

Jeżeli chcemy zyskać ekonomiczne bezpieczeństwo, musimy z jednej strony zarabiać więcej, z drugiej natomiast nauczyć się oszczędzać. Pamiętajmy, że samo zarabianie więcej nic nie da. Większość ludzi każdego miesiąca wydaje całą swoją wypłatę, niezależnie od tego ile zarabia. Gdy chcemy, żeby na naszym koncie wreszcie pojawiły się oszczędności, musimy pomyśleć co zrobić, żeby wydawać mniej.

Najlepszym sposobem na oszczędzanie jest planowanie swoich wydatków (pomogą nam w tym gazetki promocyjne). Musimy zdać sobie sprawę, na co wydajemy pieniądze i zastanowić się, które zakupy są niezbędne, a z których możemy zrezygnować. Przed każdym wyjściem do sklepu powinniśmy sporządzić listę zakupów. Należy zastanowić się co będziemy jeść w nadchodzącym tygodniu i wypisać produkty, które są nam niezbędne do przygotowania posiłków. Gdy brakuje nam inspiracji do stworzenia tygodniowego menu, możemy posiłkować się gazetkami promocyjnymi.

Listę zakupów zabieramy do sklepu. Dobrym nawykiem jest zjedzenie obiadu przed wyjściem. Pełny żołądek sprawi, że nie ulegniemy zapachowi pieczonego kurczaka lub świeżego pieczywa. Osoby, które mają problem ze ścisłym trzymaniem się listy zakupów mogą zabierać do sklepu jedynie odliczoną gotówkę (ewentualnie kartę debetową, na którą przelewają kwotę potrzebną tylko na zakup produktów znajdujących się na zakupowej liście).

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz