Nawilżanie powietrza w hali przemysłowej – jak je zapewnić?

by redakcja serwisu
hala

Utrzymywanie stałej wilgotności powietrza jest niezwykle istotne podczas pracy na halach produkcyjnych. Dzięki temu finalny produkt zostanie odpowiednio wyprodukowany. Nawilżanie powietrza zapewnia także dogodne warunki dla wszystkich pracowników. Jak zapewnić wymagany poziom nawilżenia?

Systemy nawilżania powietrza – jakie wybrać?

Zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia powietrza w hali przemysłowej to ważny aspekt działania przedsiębiorstwa. Jednym z nowoczesnych sposobów jest chłodzenie adiabatyczne, które uważa się za wspomaganie, a czasami i nawet zastąpienie klimatyzacji.

Dzięki tej metodzie obniżanie temperatury w pomieszczeniach produkcyjnych staje się bardziej ekonomiczne i mniej energochłonne. Chłodzenie adiabatyczne to również sposób na zmniejszenie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu.

Można również skorzystać z systemu nawilżania powietrza, jakim jest nawilżanie parą. To jeden z najstarszych, lecz wciąż skutecznych systemów. Wykorzystuje się do tego mgłę wodną, która rozpylana jest w pomieszczeniach produkcyjnych.

Dlaczego utrzymanie wilgotności powietrza jest tak ważne?

Warto pamiętać, że konkretny system nawilżania należy dostosować do rodzaju działalności przedsiębiorstwa. Inne rozwiązanie sprawdzi się do nawilżania powietrza w drukarni, a jeszcze inne do nawilżania powietrza w przemyśle drzewnym. Dlaczego jednak jest to tak istotne?

Bezpośrednią konsekwencją nieodpowiedniego nawilżenia jest zapylenie powietrza w pomieszczeniach produkcyjnych. Co więcej, zbyt niski poziom wilgotności może doprowadzić do problemów zdrowotnych u pracowników – przesuszenia błony śluzowej, problemów ze wzrokiem, a w najgorszym efekcie do chorób dróg oddechowych. Z kolei podczas produkcji mogą pojawić się trudności podczas klejenia i lakierowania.

Zbyt duża wilgotność również jest szkodliwa, ponieważ sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Powoduje także problemy z magazynowaniem wyprodukowanego towaru.

Zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza jest możliwe dzięki stosowaniu systemów nawilżania. Jest to istotne pod względem zdrowia ludzi, a także samej jakości produkcji.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz