Który płyn chłodniczy będzie dobry dla Twojego auta?

by redakcja

Problemy związane z układem chłodzenia w niektórych przypadkach mogą okazać się bardzo kosztowne. Z tego względu warto inwestować w dobrej jakości płyny chłodnicze. Z uwagi na wiele propozycji obecnych na rynku, często kierowca nie wie, na który powinien się zdecydować. W tym poradniku poznasz funkcje, którą spełnia płyn chłodniczy i na jakiego rodzaju produkty warto się zdecydować.

Płyn chłodniczy – dlaczego jest tak istotny?

Trudno wyobrazić sobie prawidłowo funkcjonujący układ chłodzenia bez sprawnej pompy wody, a także szczelności całego układu. Tylko elementy, które dobrze ze sobą współpracują gwarantują zachowanie idealnych parametrów pracy silnika. W tym zakresie równie istotnym jest stosowny poziom płynu chłodniczego oraz jego jakość, ponieważ to on odpowiada za kondycje i wydajność pracy układu chłodzenia w pojeździe.

Płyn chłodniczy jest odpowiedzialny za odbieranie temperatury i energii z silnika po to, by następnie przenieść je do chłodnicy. Jest to możliwe, ponieważ podobnie jak woda, płyn chłodniczy cechuje się zdolnością gromadzenia i przenoszenia energii. Zastosowanie odpowiedniej mieszanki chemicznej sprawia także, iż płyn chłodniczy niweluje gromadzenie się nalotu wewnątrz układu. Ponadto, stanowi ciecz odporną na zamarzanie, dzięki zastosowaniu 50-procentowego stężenia glikolu propylenowego lub etylowego. Fakt ten sprawia, iż płyn chłodniczy nie zamarza wewnątrz układu, a tym samym nie naraża go na uszkodzenie.

Jaki płyn chłodniczy wybrać?

W sklepach jest dostępnych wiele płynów chłodniczych, które są znacznie wygodniejsze w użytku niż koncentraty. Produkty tego drugiego rodzaju należy bowiem zmieszać w odpowiednich proporcjach z wodą destylowaną. Gotowe płyny chłodnicze są więc znacznie wygodniejsze. Warto również podkreślić, iż kolor cieczy nie ma związku z jego jakością, a stanowi jedynie formę wyróżnienia konkretnego produktu na tle konkurencji.

Zdecydowana większość kierowców poszukuje płynu chłodniczego do auta, który cechuje się uniwersalnością i jest dostępny w atrakcyjnej cenie. Produkty Borygo są przykładem na to, iż te dwa aspekty mogą iść ze sobą w parze. W składzie płynów do chłodnic tej marki można znaleźć glikol monoetylenowy o wysokiej czystości, co znacząco wpływa na ich jakość. Produkty Borygo skutecznie zabezpieczają wnętrze układu chłodniczego przed korozją oraz zapewniają trwałość gumowym elementom. Płyny chłodnicze od producenta sprawdzają się dobrze zarówno w pojazdach osobowych, jak i w ciężarówkach, ciągnikach rolniczych czy autobusach. Korzystna cena oraz wielozadaniowość produktów Borygo sprawia, iż sięga po nie coraz więcej kierowców.

Zobacz także: https://www.artbor.pl/product-category/plyny-motoryzacyjne/

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz