Kosiarki bijakowe to urządzenia, które pozwalają na obsługę najbardziej wymagających terenów zielonych. Mogą być wykorzystywane zarówno do koszenia dobrze utrzymanych trawników, jak i terenów w parkach czy na łąkach. Znakomicie sprawdzają się również na nieużytkach, przy wykaszaniu miejsc położonych przy poboczach dróg, w rowach, a także podczas pracy na terenach leśnych. Czym jeszcze się charakteryzują? Podpowiadamy.
Zastosowanie kosiarek bijakowych i ich zalety
Kosiarki bijakowe przeznaczone są zwykle do pracy z ciągnikiem rolniczym. W zależności od jego konstrukcji montuje się je na przedni bądź tylny TUZ o kategorii dostosowanej do masy i możliwości urządzenia. W większości przypadków sterowanie położeniem ramion działa dzięki pośrednictwu układu hydraulicznego. Moc, która jest potrzebna do działania tej kosiarki przekazywana jest przez przedni lub tylny WOM, co dzieje się za pośrednictwem wałów oraz specjalnych przekładni.
Dzięki mocowaniu kosiarki na ruchomym ramieniu możliwa jest wygodna praca w niemal każdych warunkach. Ustawianie zespołu tnącego pod wybranym kątem umożliwia sprawne wykaszanie skarp, rowów, a także brzegów rzek lub stawów. Swobodna manipulacja urządzeniem daje też możliwość pracy we wszystkich miejscach trudno dostępnych.
Praca mechanizmu tnącego w kosiarce bijakowej
Mechanizm tnący kosiarki bijakowej ma stosunkowo prostą budowę. Składa się on z wału bijakowego, w którym osadzone są odpowiednie noże. Są one zwykle rozmieszczone spiralnie po obwodzie wału tak, by ich główki pokrywały całą powierzchnię roboczą wału. Każdy młotek umieszczony jest w taki sposób, że w momencie zbyt dużego oporu odgina się do tyłu. Chroni to urządzenie przed uszkodzeniami w przypadku trafienia na kamienie lub bardzo grube konary.
Do kosiarek bijakowych są stosowane rozmaite typy noży oraz młotków bijakowych, które różnią się rozmiarami główek i kształtem. Przy cięciu traw lepiej sprawdzają się noże z ostrymi główkami w kształcie litery „Y”. Do cięć precyzyjnych zdecydowaniej lepiej sprawdzą się noże o kształcie litery „L”. W sytuacji, gdy potrzebne jest rozdrabnianie grubszego materiału, lepiej sprawdzają się młotki bijakowe. Maszyny komunalne SaMASZ spełniają wszystkie te warunki.