Osoby z ograniczoną sprawnością, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, mogą obecnie korzystać z wielu udogodnień pozwalających im na sprawne poruszanie się w przestrzeni publicznej oraz prywatnej. Wśród dostępnych rozwiązań znajdują się podjazdy dla niepełnosprawnych. Co warto o nich wiedzieć?
Wózek inwalidzki, chociaż uniemożliwia dotarcie do każdego miejsca, staje się obecnie coraz mniejszą przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu osób z niepełnosprawnościami. Obecnie w wielu miejscach powstają konstrukcje likwidujące bariery, które jednocześnie pozwalają osobom z ograniczoną sprawnością na łatwiejsze korzystanie z otoczenia.
Czym są podjazdy dla niepełnosprawnych?
Wśród często spotykanych rozwiązań pozwalających na łatwiejsze przemieszczanie się osób niepełnosprawnych znajdują się podjazdy, które nazywane są także rampami.
Konstrukcja jak podjazd dla niepełnosprawnych ma postać pochylni, która pozwala na dojazd na wyższą albo niższą powierzchnię. Znajdujące się po jej bokach barierki zapewniają wtedy dodatkowe bezpieczeństwo i komfort.
Aby osoba niepełnosprawna mogła korzystać z rampy, konstrukcja ta musi zostać odpowiednio wykonana. Duże znaczenie mają w tym przypadku kąty, pod którymi umieszczona jest pochylnia. Nie mogą być one zbyt duże, co powodowałoby znaczne zwiększenie ryzyka wypadów. Ważna jest także szerokość podjazdu oraz odpowiednia przestrzeń na zakrętach, aby korzystający z wózka mógł łatwo zmienić kierunek jazdy.
Podjazdy dla niepełnosprawnych – rodzaje
Do kategorii podjazdów dla osób niepełnosprawnych zalicza się szeroka gama konstrukcji, które mogą mieć także różne zastosowanie. Jakie z ich spotykane są najczęściej?
1. Betonowy podjazd dla niepełnosprawnych
Tego typu podjazd dla niepełnosprawnych najczęściej jest wznoszony wraz z całym budynkiem, chociaż może być on także wybudowany po jego zakończeniu.
Podjazdy betonowe wyróżniają się solidną, stabilną konstrukcją. Mogą być także wykończone za pomocą płytek ceramicznych albo kamienia w zależności od architektury budynku.
2. Metalowy podjazd dla niepełnosprawnych
Tego typu podjazdy charakteryzują się ażurową konstrukcją. Wykonane są z metalowych kratownic osadzonych na ramie z metalu.
Tego typu podjazdy pozwalają na zamontowanie ich w różnych miejscach, ponieważ nie wymagają podbudowy betonowej. Mogą być również łatwo zdemontowane, jeżeli pojawi się taka potrzeba.
3. Składany podjazd dla niepełnosprawnych
Do kategorii podjazdów zaliczają się również te składane. Zwykle mają one formę kompaktowych ramp, które mogą być założone na schody wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba.