Jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Praktyczne wskazówki

by redakcja serwisu
dane rekrutacji

Jakość naszych dokumentów aplikacyjnych i kwalifikacji pozwoli nam wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej. Powodzenie na niej zależy przede wszystkim od osobowości i wielu czynników psychologicznych, których kandydaci zwykle nie doceniają lub nawet nie mają na uwadze. Jednak w jaki sposób doprowadzić do takiej rozmowy i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie? Podpowiadamy.

Profesjonalne CV

Rekruter ma zaledwie kilka sekund na ocenę czy nasze CV przyjdzie do dalszego etapu selekcji, czy też nie. Dlatego powinno być ono przygotowane w jak najbardziej profesjonalny i ciekawy sposób. Istotne jest, aby wyróżniało się na tle innych, a jednocześnie można było w nim łatwo znaleźć najważniejsze informacje. Przede wszystkim każde CV powinno być utworzone specjalnie na potrzeby danej rekrutacji. To znaczy, że za każdym razem kiedy aplikujemy na jakieś stanowisko, powinniśmy je udoskonalić w taki sposób, aby odpowiadało ono na potrzeby konkretnego pracodawcy. Powinno być skonstruowane tak, aby nasze wykształcenie i doświadczenie, czyli dwie najistotniejsze dla rekruterów informacje były widoczne na pierwszy rzut oka. Nie zapomnijmy o umieszczeniu w nim aktualnych danych kontaktowych, a także o sprawdzeniu, czy nie zawiera błędów ortograficznych lub stylistycznych.

Wykształcenie i kursy

Jeżeli do tej pory jedynie myśleliśmy o pójściu na studia, a jest nam ciężko znaleźć zatrudnienie to odpowiedni moment, aby zwiększyć swoje kwalifikacje. Kierunek, jaki wybierzemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji. Do wyboru mamy cały wachlarz kierunków studiów od humanistycznych przez medyczne, po inżynieryjne i plastyczne. Warto jednak zdecydować się na taki, który w przyszłości zapewni nam zatrudnienie. O tym gdzie brakuje pracowników, dowiemy się z artykułu: https://www.lokalna24.pl/wiadomosci/9177,brakuje-rak-do-pracy-pracodawcy-maja-problem-ze-znalezieniem-pracownikow. Jeżeli chcemy łączyć pracę ze studiami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać tryb niestacjonarny, na którym zajęcia odbywają się w weekendy. Wtedy od poniedziałku do piątku możemy normalnie pracować. Uczelnie wyższe, ale i różne firmy często organizują kursy, które mogą podnieść nasze kwalifikacje i pozwolić nam się wybić na tle innych kandydatów. Warto skorzystać z kursów obsługi maszyn, znajomości Excela, czy umiejętności obsługi specjalistycznych programów np. AutoCad, SolidWorks, czy ChemCad.

Języki obce

Ostatnim sposobem na podniesienie naszych kwalifikacji jest nauka języków obcych. Bardzo często pracodawcy szukają pracowników, od których oczekują jedynie znajomości języków obcych. Ze względu na to, że coraz więcej firm współpracuje z zagranicznymi kontrahentami, prędzej czy później najprawdopodobniej będziemy zmuszeni do nauki, chociaż języka angielskiego lub niemieckiego. Osoby, które mają predyspozycje do nauki języków obcych, mogą pokusić się o poznanie nieco bardziej orientalnych języków, dzięki czemu zostawią konkurencję w tyle.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz