Jak odbywa się cięcie plazmowe?

by redakcja serwisu
ciecie plazmowe

Cięcie plazmową jest formą obróbki metali, która jest bardzo popularna, gdyż ma wiele zalet. Pozwala też na wykorzystanie w wielu branżach przemysłowych. Dzięki cięciu plazmą można zautomatyzować proces cięcia. Na czym polega cięcie plazmą?

Cięcie plazmą – na czym polega?

Cięcie plazmowe w Krakowie to proces cięcia metali za pomocą łuku plazmowego. Plazma to zjonizowana materia. W swojej strukturze przypomina gaz. Jednak w odróżnieniu od gazu ma wyższy poziom jonizacji cząstek. Przewodzi prąd elektryczny, którego opór maleje, wraz ze wzrostem temperatury. Gdy natężenie prądu osiągnie wysoką wartość, wówczas plazma emituje energię w postaci światła i ciepła. Tak w skrócie można by opisać cięcie plazmowe. 

W trakcie cięcia plazmowego wykorzystuje się specjalny palnik, którego uruchomienie powoduje, że źródło podaje na palnik prąd o niskim natężenie i jednocześnie podawany zaczyna być gaz pod dużym ciśnieniem. Powoduje to, że wytwarza się łuk elektryczny, który w zetknięciu z ciętym elementem zaczyna podawać natężenie prądu i tym samym z łatwością przetapia i przedmuchuje metal. 

Ma ono wiele zalet, wśród nich wymienić należy szybkość i precyzję cięcia, a także ograniczenie strat w materiale. Cięte powierzchnie mają gładkie krawędzie. Cięcie plazmowe nie wymaga przygotowania wcześniej powierzchni przeznaczonej do cięcia. 

Cięcie plazmą – zastosowanie

Cięcie plazmą to najpopularniejsza metoda obróbki metali. Procesowi najczęściej poddaje się aluminium czy stal nierdzewną lub czarną. Cięcie plazmą może być wykorzystywane do wszelkich materiałów przewodzących prąd. Wykorzystywane jest także do rozcinania blach. Remonty maszyn również przeprowadzane są przy zastosowaniu cięcia plazmowego. Wynika to z faktu, że nie potrzeba wcześniejszej obróbki przecinanej powierzchni. Przecinarka do prawidłowego działania potrzebuje dobrego kontaktu elektrycznego. Systemy plazmowe są stosowane do cięcia blach, ale również rur czy siatki. Z powodzeniem znajdują zastosowanie na stołach CNC czy robotach. 

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz