Higienizacja zębów u stomatologa. Na czym polega? Jak często ją robić?

by redakcja serwisu
dentysta

Samo szczotkowanie zębów w domu nie zawsze wystarcza do tego, aby zapobiec osadzaniu się kamienia nazębnego. W takiej sytuacji warto zdecydować się na wizytę u stomatologa i skorzystać z higienizacji. Na czym polega ta procedura? Jak często zaleca się ją przeprowadzać? Ile trzeba za nią zapłacić?

Czym jest higienizacja zębów?

Zabieg jak higienizacja zębów polega na ich dokładnym oczyszczeniu z osadów i kamienia nazębnego. Prowadzony przez stomatologa lub higienistkę stomatologiczną stanowi uzupełnienie higieny jamy ustnej prowadzonej w domu.

Higienizacja zębów prowadzona w gabinecie składa się z trzech osobnych procedur, chociaż można skorzystać z nich również osobno. Są to:

  1. Skaling – zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego z użyciem urządzenia nazywanego skalerem. Obecnie stosowane są także specjalne skalery ultradźwiękowe.
  2. Piaskowanie – służy do dokładnego oczyszczenia całej powierzchni zębów z osadów, przebarwień. Prowadzony z użyciem wody zmieszanej z piaskiem stomatologicznym natryskiwanej na zęby po wysokim ciśnieniem.
  3. Lakierowanie – zabieg wykorzystujący specjalny lakier z fluorem, którym pokrywa się szkliwo zębowe, aby zabezpieczyć je przed próchnicą. Lakier z czasem się ściera, dlatego zabieg można wykonać powtórnie po paru miesiącach.

Jak często prowadzić higienizację zębów?

Zabieg higienizacji najczęściej prowadzony jest 1-2 razy do roku lub w innych odstępach czasowych według wskazań lekarza stomatologa.

Warto udać się do stomatologa także wtedy, gdy na zębach widoczny jest kamień podrażniający dziąsła i powodujący ich cofanie – to pierwszy objaw paradontozy, która może prowadzić nawet do wypadania zębów.

Higienizacja zębów – gdzie można ja wykonać?

Zabieg higienizacji w gabinecie stomatologicznym można wykonać zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Warto wskazać, że w gabinecie posiadającym umowę z NFZ można wykonać tylko skaling. Inne zabiegi, czyli piaskowanie i lakierowanie są dostępne jedynie prywatnie.

Prywatny stomatolog Kamieniec – https://www.wa-dental.pl/wa-dental – adresy gabinetów stomatologicznych w Kamieńcu można sprawdzić już teraz online.

Ile kosztuje zabieg higienizacji zębów?

Skaling na NFZ jest zabiegiem bezpłatnym, refundowanym, dlatego osoby z ubezpieczeniem zdrowotnym nie muszą płacić za niego z własnej kieszeni.

Higienizacja zębów prowadzona prywatnie kosztuje najczęściej około 200-250 złotych w zależności od wybranego gabinetu stomatologicznego. Cenniki można obecnie sprawdzać również w internecie, dlatego można wtedy wybrać taki gabinet, w którym koszt wykonania zabiegu będzie najbardziej atrakcyjny.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz