Ekstrakcja zęba – jak uniknąć skutków ubocznych?

by redakcja serwisu
ekstrakcja zeba

Współczesna stomatologia oferuje wiele możliwości uratowania zniszczonych czy zainfekowanych zębów, jednak wciąż nie brakuje przypadków, kiedy wyrwanie zęba okazuje się konieczne do zachowania optymalnego stanu pozostałego uzębienia czy jamy ustnej. Zabieg ekstrakcji przeprowadzony w odpowiednich do tego warunkach jest stosunkowo bezpieczny i mało inwazyjny, jednak w niektórych przypadkach może nieść ze sobą pewne powikłania pozabiegowe. Jak ich uniknąć?

Wyrwanie zęba – powikłania pozabiegowe

Do najczęściej występujących komplikacji po usunięciu zębów stałych należą takie dolegliwości jak nieustępujące krwawienia z miejsca ekstrakcji, ropne zapalenie zębodołu oraz suchy zębodół objawiający się przeszywającym i pulsującym bólem. Częstym zjawiskiem towarzyszącym pacjentom poddającym się zabiegom ekstrakcji zębów jest szczękościsk oraz problemy ze swobodnym otwieraniem ust, co jednak zazwyczaj ustępuje już po kilku godzinach od wyrwania chorego zęba.

Usuwanie zęba – zalecenia dentysty

Każdy, nawet najmniejszy zabieg przeprowadzany w gabinecie dentystycznym wiąże się z ryzykiem powikłań, o czym pacjenci powinni być informowani jeszcze przed rozpoczęciem całej procedury medycznej. Lekarz stomatolog zobowiązany jest do przedstawienia możliwych komplikacji występujących podczas samego zabiegu, jak i po nim. Dentysta w każdej renomowanej przychodni, takiej jak https://mcs-przychodnia.pl/ często wystosowuje szereg zaleceń, dzięki którym skutki uboczne można zredukować do minimum. Zbagatelizowanie instrukcji stomatologa najczęściej grozi dłuższą i znacznie bardziej bolesną rekonwalescencją, która automatycznie odbija się na jakości życia codziennego.

Zobacz także: https://interactiv.pl/jak-wybrac-ortodonte-dzieciecego/

Usunięcie zęba – czego unikać po zabiegu?

Istnieje kilka podstawowych wskazówek, dzięki którym regeneracja po ekstrakcji zęba powinna przebiec niezwykle sprawnie i niemal bezboleśnie. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest zadbanie o odpowiednie warunki do utworzenia się skrzepu, który stanowi naturalną barierę ochronną dla rany pozabiegowej. W tym celu nie należy jeść i pić przez kilka godzin od wizyty u dentysty. Przed kilka kolejnych dni warto również zrezygnować z gorących posiłków i napojów, a także alkoholu i papierosów. Po zabiegu należy pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej, która pozwala zapobiec rozwijaniu się bakterii zaburzających sterylność rany poekstrakcyjnej. Szczotkowanie zębów powinno nastąpić nie wcześniej niż 12h po zabiegu, a miejsce po wyrwanym zębie należy omijać. Stomatolog powinien również poinformować o konieczności odstawienia aspiryny i innych środków rozrzedzających krew. Ból po zabiegu najlepiej zwalczać paracetamolem.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz