Eksploatacja paneli fotowoltaicznych

by redakcja serwisu
fotowoltaika

W ostatnim czasie panele fotowoltaiczne zyskują mocno na popularności, zwłaszcza wśród inwestorów, którzy chcą stawiać na energooszczędne budownictwo. Takie działanie powoduje, że branża fotowoltaiczna rozwija się bardzo prężnie i niewiele wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że panele to ukłon w stronę środowiska naturalnego. Ich montaż przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2, który jest bardzo groźny zarówno dla zdrowia, jak i nawet życia. Na drodze do korzystania w pełni z możliwości jakie dają panele fotowoltaiczne stoi ich prawidłowa eksploatacja. Co to oznacza w praktyce? Podpowiadamy.

Właściwy wybór paneli fotowoltaicznych

Na drodze do prawidłowej eksploatacji paneli fotowoltaicznych stoi ich właściwy wybór. Nie bez znaczenia pozostaje to, aby wziąć pod uwagę tylko i wyłącznie sprawdzonego producenta, który ma wieloletnie doświadczenie w branży. Wśród nich warto wymienić takiego jak ten https://hymon.pl/. Ważne jest to, aby miał on możliwość wyboru dobrej klasy paneli zarówno na potrzeby inwestorów prywatnych, jak również komercyjnych. Kolejna ważna kwestia, to także możliwość fachowego doradztwa. Ta materia jest ogromnie ważna na drodze do wyboru właściwych systemów. Dobry producent będzie w stanie nam wybrać panele trwałe, które posłużą nam przez wiele lat. To ogromnie istotne z uwagi na fakt, że przecież z założenia jest to właśnie inwestycja na większy okres czasu. Ważne jest także skupienie się na mocy, biorąc także pod uwagę panele takie jak te https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-slaskie/ muszą wpisywać się w zapotrzebowanie energetyczne budynku. Zupełnie inne ma taki, który dopiero powstaje, a zupełnie inne taki, jaki budowany już był jakiś czas temu.

Jak ustawić panele fotowoltaiczne?

Na drodze do prawidłowej eksploatacji paneli fotowoltaicznych stoi ich odpowiednie ustawienie. Chodzi o to, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał. Aby tak się stało konieczne jest to, aby w miarę możliwości mu go umożliwić. W praktyce oznacza to, aby skupić się na ekspozycji południowej. Tutaj także ważną rolę odgrywa wybór właściwego kąta. Chodzi o to, żeby znajdował się w przedziale od 30 do 40 stopni. Innym dobrym rozwiązaniem jest to, żeby ustawić panele w ekspozycji na południowy zachód, albo też południowy wschód. Tutaj jednak należy wziąć pod uwagę inny kąt. W praktyce oznacza to, że mowa o tym w przedziale między 25, a 55 stopni. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na te ekspozycje, to miejmy na uwadze to, że jednak panele mogą nie być tak wydajne, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Zobacz także: https://indeks73.pl/oplacalnosc-paneli-fotowoltaicznych/

Mycie paneli fotowoltaicznych

Mycie paneli fotowoltaicznych musi mieć także na uwadze każdy inwestor, w tym także takich jak te: https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-katowice/. Chodzi o to, że nie można dopuścić do tego, żeby osadzał się na nich kurz, pył czy też aby obrastały mchem. To w znaczny sposób wpływa na ich eksploatację i wydajność. Ważne, aby do czyszczenia używać tylko i wyłącznie przeznaczonych do tego środków. Nie można pozwolić sobie także na to, aby czyścić je szorstką myjką czy też gąbką. Obie muszą koniecznie być miękkie. Pamiętajmy też o tym, aby sprawdzić czy możemy czyścić panele na tak zwaną własną rękę. Upewnijmy się czy producent nie zastrzega sobie do tego praw pod rygorem zerwania gwarancji. Zwykle ta jest przyznawana na przedział od 10 do 25 lat.

Zobacz również te artykuły

1 comment

Zostaw komentarz