Domowe sposoby na zwalczanie mrówek: czy są skuteczne?

by redakcja serwisu
ogród

Do owadów najczęściej pojawiających się w domu i ogrodzie niewątpliwie należą mrówki. Istnieje wiele teorii na temat ich zwalczania. Dostępne są profesjonalne metody o udowodnionej skuteczności, jednak w internecie można również znaleźć domowe sposoby na zwalczanie mrówek. Czy są one skuteczne? Co jest dobre na zwalczanie mrówek, a jakie sposoby raczej nie przyniosą oczekiwanych rezultatów? Sprawdzamy!

Zwalczanie mrówek: profesjonalnie czy na własną rękę?

Zanim omówimy domowe sposoby na zwalczanie mrówek w ogrodzie i w domu, wspomnijmy, że istnieje również alternatywne rozwiązanie. Chodzi o profesjonalne metody na zwalczanie mrówek.

Tego rodzaju zwalczanie mrówek na trawniku i w zakamarkach domu oferują wyspecjalizowane firmy, takie jak Stander – https://www.stander.pl/uslugi/zwalczanie-mrowek-w-domu-i-ogrodzie-ekologicznymi-sposobami/. Mowa o specjalistach dysponujących fachowym sprzętem. Zatem co jest dobre na zwalczanie mrówek, jeśli chodzi o fachowe podejście?

Najczęściej stosuje się żelowanie, czyli preparat żelowy z trucizną. Zarówno w ogrodzie, jak i w domu, działa on niezwykle skutecznie. Co więcej, jest to metoda bezpieczna dla ludzi oraz zwierząt domowych. Alternatywę stanowi oprysk szczegółowy. Można również zastosować zamgławianie ULV. Niestety dwie ostatnie metody są inwazyjne, przez co nie zaleca się stosować ich w domu.

Mrówki w domu — jak zwalczać domowymi sposobami?

Na forach internetowych można znaleźć długie listy rzekomo skutecznych sposobów. Niestety większość z nich nie działa wcale lub z może pochwalić się co najwyżej pewną skutecznością. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarkę takie zapytanie, jak mrówki w domu jak zwalczać, to w przypadku domowych sposobów najczęściej zobaczymy takie metody preparaty i rośliny, jak:

  • liście pomidora,
  • sok z cytryny,
  • liście mięty.

Zarówno liście pomidora i mięty, jak i sok z cytryny należy umieścić w okolicy gniazda mrówek. Są to względnie skuteczne metody, odstraszające mrówki. Być może część z nich zmieni miejsce położenia. Jednak jeśli chodzi o zwalczanie mrówek raz na zawsze, wymienione metody nie są skuteczne. Nie prowadzą one do unicestwienia populacji.

Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie domowym sposobem?

W przypadku pojawienia się mrówek w ogrodzie mamy nieco więcej możliwości niż w domu. Można zastosować każdą z wymienionych wyżej metod. Ponadto pewną skuteczność wykazuje zasadzenie niektórych roślin, takich jak na przykład majeranek lub tymianek. Jednak najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak zwalczyć mrówki w ogrodzie domowym sposobem, jest wywar z bylicy piołun.

Zwalczanie mrówek w ten sposób ma też pewne negatywne konsekwencje. Wywar wyjaławia ziemię, a więc po zastosowaniu preparatu w danym miejscu nie wyrośnie już żadna roślina. Jeśli chodzi o zwalczanie mrówek na trawniku, drzewach czy w domu, można zastosować wiele różnych metod. Jednak domowe sposoby wykazują bardzo ograniczoną skuteczność lub powodują straty. Istnieją jednak profesjonalne, w pełni skuteczne i bezpieczne sposoby na zwalczanie mrówek.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz