Dom lub mieszkanie dla rodziny = wyzwanie dla dewelopera

by redakcja serwisu
Wybór pomiędzy budową domu a kupnem mieszkania

Rodzina, ach rodzina… śpiewał niegdyś nieśmiertelny Kabaret Starszych Panów. Jej potrzeby są niezwykle różnorodne i uzależnione od wielu czynników: finansów, sytuacji życiowej, liczebności.  Deweloperzy obecni na poznańskim rynku, mimo różnorodnego wachlarza oczekiwań i czynników wpływających na decyzje mieszkaniowe rodzin nadal chętnie podejmują wyzwanie, aby podarować im przestrzeń na miarę ich potrzeb i możliwości.

Budowa domu czy mieszkanie?

Kluczowym momentem dla inwestorów jest etap planowania całej budowy, kiedy mają okazję poznać motywacje, jakimi kierują się potencjalni klienci. Coraz częściej decydują się na badanie obowiązujących wśród nabywców trendów. – Obserwując lokalny rynek zauważyliśmy wyraźną chęć posiadania domu, który dzięki metrażowi ponad 100 m2 zapewni poszczególnym członkom rodziny przestrzeń i prywatność. Ponadto, w projekcie uwzględniliśmy przestronny ogród będący niejako przedłużeniem budynku, co daje domownikom dodatkową powierzchnię do wykorzystania, zwłaszcza latem – podkreśla Tomasz Pietrzyński z firmy More Place.  Podobne wnioski wyciągnęli przedstawiciele Sky Investments. – Zależało nam na tym, by duże rodziny mogły cieszyć się codziennym komfortem użytkowania. Dlatego w Rodzinnych Podolanach postawiliśmy na funkcjonalny, łatwy do zmian aranżacji wnętrz projekt. Pozwala on w pełni nadążyć za dynamicznie zmieniającymi się potrzebami rodzin np. ze względu na dorastające dzieci, które wraz z rozpoczęciem edukacji będą odczuwać potrzebę większej przestrzeni – mówi Agnieszka Jałoszyńska reprezentująca firmę.

Inwestycje w sąsiedztwie natury

Deweloperzy zdają sobie również sprawę z tego, że coraz to bardziej świadome w zakresie ekologicznego stylu życia społeczeństwo poszukuje takich rozwiązań na rynku nieruchomości. –  Jako przedsiębiorcy chcemy budować odpowiedzialnie i wyjść naprzeciw eko-oczekiwaniom naszych potencjalnych klientów. Stąd m.in. decyzja o umieszczeniu systemu fotowoltaicznego na wszystkich budynkach mieszkalnych inwestycji Nowe Żegrze. Pozwoli to na obniżenie kosztów energii wykorzystywanej w częściach wspólnych, którymi będą mogli cieszyć się wszyscy mieszkańcy – relacjonuje Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu firmy Agrobex. Inwestorzy zauważają także, że polskie rodziny chętniej niż w poprzednich latach stawiają na aktywny, zdrowy tryb życia, dlatego wybierają działki inwestycyjne położone w sąsiedztwie natury, dającej możliwość spędzania czasu wolnego w ruchu i na świeżym powietrzu. –  Poznaniacy na nowo odkrywają uroki nadwarciańskich terenów rekreacyjnych, gdzie poza możliwościami długich spacerów, mogą skorzystać z modernizowanych i nowobudowanych ścieżek rowerowych np. Wartostrady. Rodziny ceniące aktywność, wybierając naszą najnowszą inwestycję, Śródkę OdNowa2 przy ul. Bernata w sąsiedztwie rzeki Warty z pewnością nie będą zawiedzione – podkreśla Michał Wawrzyniak, dyrektor ds. nieruchomości Grupy Partner. Firma EBF Development również wzięła pod uwagę potrzebę kreowania zdrowego stylu życia wśród swoich nabywców. – Dokładnie wiemy, jak ważny jest ruch, zwłaszcza dla najmłodszego pokolenia. Stąd prócz otaczających osiedle Reduta Nowe Podolany terenów zielonych, oddajemy mieszkańcom do dyspozycji pełne atrakcji place zabaw i w pełni zaaranżowane części wspólne, by zachęcić ich do spędzania czasu na powietrzu od najmłodszych lat – mówi Agata Nowaczyk z poznańskiego biura sprzedaży EBF Development.

Bezpieczeństwo

Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa to kolejne, ważne oczekiwanie ze strony rodzin, zwłaszcza z małymi dziećmi. Tu także deweloperzy nie zawodzą i stają na wysokości zadania. – Nowe Ogrody to inwestycja dedykowana tym, dla których poczucie bezpieczeństwa oraz zapewnienie go pociechom jest priorytetem. Znajdą oni tu nie tylko system monitoringu skierowany na newralgiczne punkty jak place zabaw, ale również ochronę znajdującą się na terenie osiedla przez całą dobę – podkreśla Marlena Zapalska, członek zarządu Proxin Investment. Niezmiennie popularną oraz komunikowaną przez rodziny potrzebą jest pełne zaplecze handlowo-usługowe i edukacyjne, a także optymalna lokalizacja inwestycji. Dlatego dużą popularnością cieszą się budynki wielorodzinne znajdujące się na poznańskim Górczynie, do których można zaliczyć m.in. inwestycje przy ul. Bosej 7 czy Sielskiej 14 położone minutę spaceru od ul. Głogowskiej. Także najnowsza inwestycja Quadro Development zlokalizowana w północnej części Poznania spełni oczekiwania związane z bliskością miejsc niezbędnych do codziennego funkcjonowania jak szkoły, sklepy spożywcze, tereny spacerowe.

– Decydując się na wybór mieszkania w Piątkowskiej 103 rodzina zapewnia sobie wygodę i oszczędność czasu, co ważne jest zwłaszcza w przypadku oczekiwania na nowego członka rodziny. W pobliżu znajdują się placówki medyczne, dwie galerie handlowe, a ponadto miejsce skomunikowane jest dobrze z każdą częścią Poznania – mówi Marek Smogór, prezes zarządu inwestora realizującego projekt Piątkowska 103. Coraz wyraźniejszym trendem jest także podjęcie decyzji o wykonywaniu zawodu w miejscu zamieszkania. Zwłaszcza młodzi ludzie będący na etapie zakładania rodziny chętnie decydują się takie rozwiązanie, by móc elastycznie łączyć życie zawodowe z prywatnym. Wiąże się to jednak z koniecznością wydzielenia dodatkowej przestrzeni. Dostrzegli to inwestorzy Enklawy Winogrady, osiedla oferującego mieszkania 3 i 4-pokojowe pozwalające na wydzielenie gabinetu, co jest dobrym rozwiązaniem dla np. grafików, architektów, przedstawicieli branży e-commerce.

Nieustannie widoczna wśród rodzin jest także potrzeba zamieszkania z dala od miejskiego zgiełku. – Osiedle położone przy Pałacowej 2 w Dąbrówce to opcja dedykowana wszystkim poszukującym mieszkania w kameralnej zabudowie, gdzie można cieszyć się rodzinnym ciepłem w spokoju i otoczeniu natury –  podkreśla Piotr Hryniewicz z firmy Inwestycje Hryniewicz. Ważnym czynnikiem z punktu widzenia rodzin jest również łatwe skomunikowanie z najbliższym miejskim ośrodkiem. Patrycja Pilarczyk z biura sprzedaży inwestycji Nowa Murowana, usytuowanej w Murowanej Goślinie podkreśla, że dzięki dojazdowi szynobusem w ciągu 30 minut do centrum Poznania można łączyć komfortowe mieszkanie w spokojnym otoczeniu z pracą w sercu dużego miasta. Podobny wniosek na podstawie obserwacji rynku wysnuła firma Greenbud Development realizująca inwestycję Nowy Jasin. – Zdecydowaliśmy się na zlokalizowanie nowej inwestycji w Jasinie, by podarować przyszłym mieszkańcom przestrzeń oraz dobre skomunikowanie z dwoma ośrodkami miejskimi – Swarzędzem i Poznaniem. Wzięliśmy również pod uwagę różne możliwości finansowe rodzin oferując im atrakcyjną cenę przy jednoczesnym zachowaniu materiałów budowlanych wysokiej jakości oraz estetycznym projekcie budynków. – mówi Kinga Błaszkowiak specjalista ds. sprzedaży i marketingu Greenbud Development. Natomiast firma KM Building, realizująca inwestycję Rodzinny Zakątek w Błażejewku k. Kórnika, oprócz samej lokalizacji, jako jeden ze swoich głównych atutów i odpowiedzi na potrzeby współczesnej rodziny wymienia pełne zagospodarowanie terenu wokół domu. –  Oferujemy przyszłym mieszkańcom nie tylko naturę „na wyciągnięcie ręki”, ale także oszczędność pieniędzy oraz czasu, który można przeznaczyć na wspólne chwile z najbliższymi. – mówi Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Budiling.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz