Czym jest integracja sensoryczna?

by redakcja serwisu
terapia bilateralna

Integracja sensoryczna jest bardzo ważna w naszym życiu. Czym ona jednak jest i co się dzieje, gdy jest ona w jakiś sposób zaburzona?

Integracja sensoryczna – na czym ona polega?

Działanie całego naszego ciała opiera się na przetwarzaniu bodźców, które przechwytywane są przez nasze zmysły. Co jednak, jeżeli występuje z tym procesem problem? Właśnie takimi kwestiami zajmuje się tak zwana integracja sensoryczna w Lublinie. Mimo że nadal nie wiadomo, czym są tak właściwie wywoływane problemy w tej kwestii, wiemy jedno – mają one spory wpływ na nasze życia. Często mogą się łączyć z takimi kwestiami, jak ADHD czy zaburzenia ze spektrum autyzmu. Niezależnie jednak od przyczyny warto pamiętać, że zaburzenia SI (angielski skrót od integracji sensorycznej) w mocnym stopniu przekładają się na jakość życia i gdy tylko takie zaburzenia zostaną stwierdzone, powinniśmy zacząć działać.

Na czym polegają zajęcia poprawiające integrację sensoryczną?

W takich placówkach, jak poradnia pedagogiczna w Lublinie, jesteśmy w stanie znaleźć pomoc w zakresie integracji sensorycznej. Na czym jednak polegają tego typu działania i co warto w tym kontekście wiedzieć? Możemy je podzielić na kilka najistotniejszych grup. Na czele znajduje się tutaj terapia zajęciowa, która pomaga w rozwoju ważnych czynności na przykład podczas funkcjonowania w szkole. Bardzo ważna jest również fizykoterapia, która uczy dzieci posługiwania się bodźcami i zmysłami, a także domyślna terapia, która uczy młodego pacjenta nauki rozpoznawania i reagowania na bodźce.

Jak znaleźć dobry ośrodek zajmujący się integracją sensoryczną?

Znalezienie odpowiedniego środka, który pomoże nam w zajęciach z integracją sensoryczną w roli głównej to bardzo istotna kwestia. Jak jednak to zrobić? Dobrym sposobem bez wątpienia będzie Internet. To w nim natrafimy na wiele różnych placówek, które zajmują się takimi kwestiami, a w których będziemy w stanie otrzymać kompleksową pomoc od uznanych specjalistów.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz