Autotransformatory – do czego służą?

by redakcja serwisu
układ elektryczny

Autotransformatory są jednym z bardziej istotnych elementów układów elektrycznych. Dostępne są w wielu wariantach oraz rodzajach. Stanowią doskonałą alternatywę dla zwykłych transformatorów, gdyż oferują lepszy stosunek mocy do wielkości urządzenia. Do czego służą autotransformatory? Czym są transformatory toroidalne?

Autotransformatory – do czego są wykorzystywane?

Autotransformatory rozruchowe są wykorzystywane podczas rozruchu silników indukcyjnych o dużej mocy, a także w sytuacji, gdzie dopuszczony jest brak galwanicznego rozdzielenia obwodów. Warto wiedzieć, że nie można zastosować ich w urządzeniach medycznych, okrętowych oraz górniczych.

Autotransformatory są urządzeniami, które mają wiele zalet. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na ich prostą, lekką konstrukcję, dzięki temu nie zajmują dużo miejsca, a są bardzo praktyczne. Ich dużą zaletą jest także to, że można bez problemu je przetransportować. Dlaczego warto zainwestować w autotransformator? Bo są wydajne i zapewniają niskie straty energii.

Transformatory toroidalne

Transformatory toroidalne to urządzenia elektryczne, których głównym zadaniem jest zmiana układu napięcia oraz przemiennego prądu na układy o innych wartościach, przy utrzymaniu jednej częstotliwości. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu transformatory są obecnie z nami w życiu codziennym, występują na przykład w radioodbiornikach oraz telewizorach. Takie urządzenia mają szereg różnego rodzaju zastosowań, bo wykorzystywane są także zasilaczach, wzmacniaczach, falownikach i nie tylko. Gdzie można kupić takie urządzenia? Najlepiej zdecydować się na transformatory na zamówienie, pochodzące od renomowanego, cenionego producenta, wówczas będzie mieć pewność co do tego, że wybieramy sprzęt najwyższej jakości.

Wśród takich urządzeń można znaleźć między innymi transformatory bezpieczeństwa, a także transformatory separacyjne. Te pierwsze są przeznaczone do zasilania urządzeń elektrycznych napięciem bezpiecznym, natomiast te drugie stosuje się w układach, gdzie wymagana jest separacja napięciowa.

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz