Te wzory koszul męskich z krótkim rękawem znów są modne!

by redakcja serwisu
mężczyzna przed laptopem

Koszula z krótkim rękawem dla mężczyzn to jeden z ciekawszych trendów ciepłego sezonu, ale często pojawia się pytanie, jak nosić takie koszule, aby wyglądać w nich elegancko.

Mężczyźni, którzy dopiero rozpoczynają swoją modową podróż i decydują się na zmianę stylu, zazwyczaj najpierw starają się opanować podstawowe zasady mody męskiej. Czytają internetowe poradniki, blogi, kupują książki na ten temat i szybko czytają, jak dobrać koszulę do krawata, jaka jest prawidłowa długość spodni, jakie ubrania nosić w szafie, jak się ubrać na własny ślub, oraz wiele innych wskazówek i zasad…. To dobra metoda, ponieważ pozwala szybko poznać podstawy bez uczenia się na błędach. W tych poradnikach jest wiele twardych i szybkich zasad, a jedna z nich dotyczy koszul męskich na krótki rękaw.

męska koszula

Koszula męska w prążek

Klasyczne koszule męskie z krótkim rękawem – jak je nosić?

Elegancja to przede wszystkim prostota, klasyczne wzory i kanony sprawdzające się niemal pod każdą szerokością geograficzną. To ubrania, które gwarantują dobry styl w każdej sytuacji. Wielu twierdzi, że to nudne, ale trudno oczekiwać fajerwerków od eleganckich kostiumów. Jeśli szukasz modnych fajerwerków, musisz przejść kilka kroków poniżej. Jedną z podstawowych zasad elegancji jest pokazywanie jak najmniejszej sylwetki i pomimo wyglądu dotyczy to nie tylko kobiet (dekolt, długość spódnicy itp.), ale także mężczyzn. Na przykład tatuaże na przedramionach nie są złe, ale nie można ich już pokazywać w sytuacjach wymagających elegancji. To jeden z argumentów przemawiających za koszulą z długim rękawem, która od dziesięcioleci jest podstawą klasycznej mody męskiej. Niezależnie od pory roku, okoliczności i temperatury. Jeśli chodzi o elegancką koszulę, czyli taką, którą będziemy nosić pod garniturem lub marynarką, zawsze powinna mieć długi rękaw.

 

Czy koszula z krótkim rękawem jest elegancka?

Jeśli ten argument nie wystarczy, spójrzmy na kwestie wizualne. Krótki rękaw w eleganckiej bawełnianej koszuli wygląda źle, zwłaszcza gdy jego szerokość jest nieproporcjonalna (gdy jest za szeroka). Rękaw wtedy powiewa jak flaga i nie wygląda zbyt dobrze. Jeśli czujesz potrzebę odsłonięcia przedramienia (np. z powodu upału), to koszula z długimi rękawami i otwartymi mankietami wygląda kilka razy lepiej.

Zatem – kiedy i jak nosić koszule na krótki rękaw? Ten tekst może być dobrą podpowiedzią: https://jego-styl.pl/letni-look-wzorzyste-meskie-koszule-z-krotkim-rekawem.

 

Koszule męskie z krótkim rękawem – skąd pochodzą?

Skąd wzięła się koszula męska w kratę z krótkim rękawem? Jak wiele klasyków mody męskiej, tego typu koszule wywodzą się ze sportu. Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale na początku XX wieku w wielu dyscyplinach sportowych (m.in. piłka nożna, polo, rugby, tenis) głównym wyposażeniem zawodników była koszula z klasycznym kołnierzykiem zapinanym na guziki. Początkowo z długimi rękawami, od lat 20. i 30. zaczęły pojawiać się krótkie rękawy, dające większy komfort graczom. Krótkie rękawy można też zobaczyć w letnich mundurach wielu armii pierwszej połowy XX wieku (głównie wojska stacjonują w ciepłych krajach) oraz w odzieży z gorących regionów świata jak np. słynne koszule hawajskie i kubańskie. Koszula męska z krótkim rękawem ma więc sportowy, militarny i rekreacyjny rodowód i nie byłoby tematu, gdyby pozostała w tych ramach.

męska koszula

Niebieska koszula męska z krótkim rękawem

 

Obecność koszul z krótkimi rękawami zawdzięczamy jednak Amerykanom, którzy wielokrotnie udowadniali, że w projektowaniu odzieży często wygrywa praktyczność. Tak było w przypadku koszul z krótkim rękawem. Amerykanie uznali je za bardzo wygodne i jednocześnie eleganckie – taka hybryda niezwykle praktyczna w czasach, gdy biurowce nie miały klimatyzacji. W latach 50. stały się w biurze na zawsze modne, a zestaw: koszula z krótkim rękawem, krawat i spodnie z rakietą, stał się znakiem rozpoznawczym firmy.

Niżsi rangą pracownicy dużych korporacji, a także w sektorze usługowym: fast food, stacje benzynowe, kasjerzy w supermarketach, listonosze, tragarze, ochroniarze także noszą koszule na krótki rękaw. Tam praktyczność jest ważniejsza niż elegancja. Jeśli oglądasz filmy lub programy telewizyjne z tego okresu, zapewne zauważysz też, że w tamtych czasach ludzie na stanowiskach kierowniczych (jak Mad Men) nigdy nie mieli takich swobód i zawsze nosili koszule z długimi rękawami (chyba że po godzinach lub w weekendy).

I to jest odpowiedź na wielkie pytanie – czy stylowo jest nosić koszule z krótkim rękawem? Oczywiście nawet James Bond nosił je, gdy pozwalały na to okoliczności (jak Sean Connery na plaży lub Daniel Craig na Bahamach), więc jeśli kochasz koszule z krótkim rękawem, czujesz się w nich dobrze i masz pomysł, jak je nosić – rób to! Oczywiście jest dla nich miejsce, ale na te mniej formalne okazje (wakacje, po godzinach, a nawet praca, jeśli nie jesteś konserwatystą).

Zobacz również te artykuły

Zostaw komentarz